Al, Zn,Mg,Cu alaşımlarının kaynak kabiliyeti ve meknik özelliklerinin incelenmesi
- Tez No: 57348
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURETTİN YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZET Alüminyumun ısı ve elektriği iyi iletmesi, ışığı yansıtma özelliği ve bilhassa birim ağırlık başına yüksek mukavemet değerlerine sahip olmaları ve bu özelliklerin alaşımlandırma ile çok daha yüksek değerlere ulaşılabilmesi nedeniyle alüminyum endüstride yaygın olarak kullanılmaktadır. Alüminyumun oksijene karşı duyarlı olması, normal şartlarda alüminyumun kaynak edilmesi esnasında alüminyum oksit oluşumu malzemenin kaynak kabiliyetini olumsuz etkileyebilmektedir. Alüminyum, ancak alüminyum oksidin oluşumunun engellenmesi ile kaynak edilebilmektedir. Vakum ortamı veya inert gaz ortamlarında kaynak yapılarak bu olumsuzluk ortadan kaldırılabilir. Endüstriyel uygulamalarda, saf alüminyumun yumuşak ve düşük mukavemet değerlerine sahip olmasından dolayı alüminyum alaşımları kullanılır. Alüminyum alaşımlarının kaynak edilebilirliği endüstriyel uygulamalar açısından oldukça önemlidir. Bu çalışmada, seçilen alüminyum alaşımlarının Metal inert Gaz kaynak yöntemi kullanılarak kaynaklı birleştirilmesi gerçekleştirildi. Elde edilen kaynak dikişlerinin mekanik özellikleri tespit edilerek kaynak alaşımının kaynak kabiliyeti incelenmiştir. Anahtar Kelimeler; Alüminyum Alaşımları, Kaynak Edilebilirlik, Mekanik Özellikler
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Investigation Of Mechanical Properties and Wettability Of Al, Zn, Mg and Cu Alloys Since aluminium is a good heat and electric conductor, opaque and especially has high strength per unit weight when alloyed, it has widespread using areas in industry. Aluminium is susceptable to oxygen and forms an aluminiumoxide layer which makes it difficult to weld. It can only be welded when aluminiumoxide formation is prevented, this can be achieved by working under inert gas or vacum environments. Aluminium is a soft and low strenght metal. This is why it has been used as aluminium alloys. Weldability of aluminium is an important issue in industrial applications. In this work, some aluminium alloys have been welded by using metal inert gaz (MİG) technique. The mechanical properties of the welds were obtained and the weldability of the weld alloy was investigated. Keywords; Aluminium Alloys, Weldability, Mechanical Properties