Bakır alaşımlarının korozyonuna ikili ve üçlü bağ içeren alkollerin etkisi
Effects of double and triple bonds containing alcohols on the corrosion of aluminum-copper alloys
- Tez No: 131408
- Danışmanlar: PROF. DR. A. ABBAS AKSÜT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
ÖZET Doktora Tezi ALUMÎYUM-BAKIR ALAŞIMLARININ KOROZYONUNA İKİLİ ve ÜÇLÜ BAĞ İÇEREN ALKOLLERİN ETKİSİ Aysel BÜYÜKSAĞİŞ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. A.Abbas AKSÜT Bu çalışmada, aluminyum-bakır alaşımlarının HC1 ve H2S04 ortamlarındaki korozyonuna ikili-üçlO bağ içeren alkollerin (l-büten-3-ol, 2-metil-3-butin-2-ol, 3-metil-2-büten-l-ol, 3- metil-3-büten-l-ol, 3-metil-l-pentin-3-ol, 5-hexen-l-ol ) etkisi incelenmiştir. Alüminyum alaşımlarının korozyon karakteristikleri akım-potansiyel eğrilerinden, korozyon hızlan ise Tafel ekstrapolasyonu (T.E.) ve lineer polarizasyon (L.P.) yöntemleriyle belirlenmiştir. Alevli atomik absorpsiyon spektrometresi (FAAS) kullanılarak alaşım yüzeyinden çözünen elementlerin (Cu, Fe, Al, Mn, Mg, Zn) çözeltideki miktarları ppm olarak tayin edilmiştir. Metal mikroskobu ve SEM kullanılarak alaşımların yüzey fotoğrafları görüntülenmiş, alaşımların kendi içlerinde oluşturdukları metallerarası bileşikler ise EDS yöntemiyle belirlenmiştir. Deneysel bulgular alaşımların korozyonuna HC1 ve H2S04 ortamındaki bakır, çinko ve magnezyum elementlerinin önemli ölçüde etki ettiğini göstermiştir. İnhibitörlere alaşım elementlerinin etkisini görmek için ise, deneyler saf bakır, saf magnezyum, saf alüminyum ve saf çinko ile HC1 ve H2S04 ortamlarında ve bu ortamlara 20 mM alkol eklenerek de gerçekleştirilmiştir. İnhibisyonda etkili olan adsorpsiyonun hangi izoterme uyduğunun belirlenmesi için inhibitor derişimi ile yüzey kaplanma kesri arasındaki ilişki incelenmiş ve 6 'ya karşı log c değişiminin bir doğru vermesinden, alkollerin H2S04 ve HC1 ortamlarında Al-Cu alaşımlarının yüzeylerindeki adsorpsiyonun Temkin adsorpsiyon izotermine uyduğu belirlenmiştir, bu da inhibitörün yüzeyde aktif merkezleri kapattığı anlamına gelmektedir. H2S04 ve HC1 ortamlarında inhibitörlerin ilavesiyle korozyon potansiyelleri negatif değerlere kaymıştır. Bu durum inhibitörlerin katodik olarak etkidiğini göstermektedir. Söz konusu alkollerin 1 N H2S04 ortamındaki alüminyum alaşımlarının korozyonuna inhibitor etkisi alkol derişimine bağlı olarak artmakta olup, 20 mM derişimde inhibisyon % 9-0'm üzerinde olup, bu oldukça yüksek bir değerdir. Alaşımların EDS analizleri de yüzeyde farklı metallerarası bileşikler oluştuğunu göstermektedir Bu da yüzey yapısını dolayısıyla da alkollerin etkinliğini değiştirmektedir. HC1 ortamındaki gözlenen p" değerleri H2S04 ortamına göre daha küçük çünkü yüzeydeki oksit katmanı daha ince olup alüminyum başta olmak üzere Rp değerlerinin küçük olması da bunu doğrulamaktadır. HC1 ortamındaki inhibisyonlar H2S04 ortamına göre daha küçüktür. 2003, 149 sayfa ANAHTAR KELİMELER : Korozyon, alüminyum, alüminyum alaşımları, alkoller, inhibitor, inhibisyon etkinliği, SEM, FAAS, EDS
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph.D.Thesis EFFECTS OF DOUBLE AND TRIPLE BONDS CONTAINING ALCOHOLS ON THE CORROSION OF ALUMINUM-COPPER ALLOYS Aysel BÜYÜKSA?ÎŞ Ankara University Graudate School of Natural and Applied Sciences Department of Chemistry Supervisor : Prof. Dr. A.Abbas AKSÜT In this study, effects of double and triple bonds containing alcohols (l-buten-3-ol, 2-methyl-3- butin-2-ol, 3-methyl-2-buten-l-ol, 3-methyI-3-buten-l-ol, 3-methyl-l-pentin-3-oI, S-hexen-1- ol) on the corrosion of Al-Cu alloys have been investigated using HC1 and H2S04 solutions. The corrosion characteristics of Al-Cu alloys have been determined by current-potential curves. The corrosion rates have been determined by Tafel extrapolation and linear polarization methods. The amounts of elements given to the solution from the surface of alloys studied have been determined by using flame atomic absorption spectrometry (FAAS). Images from the surface of alloys have been obtained by using metal microscopy and SEM. Intermetallic compounds on the surface of alloys have, also been examined by EDS method. Results of experimental work show that corrosion of alloys in HCI and H2S04 solutions have been effected by elements in alloys such as Cu, Zn, Mg. In order to observe the effect of alloying elements on the inhibitors, corrosion tests using pure formsof Al,Cu,Zn,Mghavealso been carried out inHCl and H2S04 solutions and these solutions also contained 20 mM alcohol. In this study, 9 results are plotted against logc concentration and gave straight a line, which indicates that adsorption of alcohol on the surface of alloys in HCI and H2S04 solutions obeys Temkin adsorption isotherm rule. It was therefore shown that alcohols inhibit the origin of surface active area. The use of inhibitors in HCI and H2SO4 solutions, corrosion potentials (Eto) were shifted to more negative values. In this inhibitors acted as cathodic inhibitors. The effect of inhibitors (alcohols) on aluminum alloys in H2S04 solution shows that the corrosion resistance of Al alloys has increased as the concentration of alcohol was increased. The concentration of 20 mM alcohols, it was shown that above % 90 inhibition was achieved, which is a rather high value. EDS analysis of alloys displayed different intermetallics on the surface of alloys, which might have changed the activity of alcohols depending on the surface morphology of alloys. |3a values observed HCI solutions have been dramatically dropped compared to H2S04 solutions. There was no oxide layer on the surface of alloy freated with HCI, hence Rp values of HCI solution were smaller than that of H2S04 solutions. Inhibition of HCI solutions was rather smaller than H2S04 solutions. 2003, 149 pages Key Words : Corrosion, aluminium, aluminium alloys, alcohols, inhibitor, inhibition, efficiency, SEM, FAAS, EDS