Pamuklu kumaşların reaktif boyarmaddelerle kotinü boyanmasında fiksaj işleminin mikrodalga ısıtması ve buhar kombinasyonu ile gerçekleştirilmesi
- Tez No: 57347
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF ULCAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
ÖZET. Bu çalışmada reaktif boyarmaddelerle selülozik liflerin emdirme-buharlama (pad- steam) yöntemine göre boyanmasında mikrodalga ısıtmasının kullanımı araştırılmıştır. Birinci bölümde konunun önemi ve çalışmanın amaçlan ortaya konmuştur, ikinci bölümde reaktif boyama ve mikrodalga ısıtması konusunda yapılan literatür çalışması yer almaktadır. Deneysel çalışmada, reaktif boyama çözeltileriyle emdirilen % 100 pamuklu kumaş numuneleri mikrodalga destekli buharlama yöntemiyle fiksaj işlemine tabi tutulmuştur. Ayrıca, karşılaştırma amacıyla her bir deneme klasik emdirme-buharlama yöntemine göre de fikse edilmiştir. Çalışmada, fîksaj süresi, fîksaj yöntemi ve polar madde ilavesi gibi parametrelerin klasik yöntem ile mikrodalga destekli kombine yöntem üzerine etkisi karşılaştırmalı olarak araştırılmıştır. Sonuçların değerlendirilmesi elde edilen deney numuneleri üzerinde ölçülen renk koyuluğu (K/S) ve kopma mukavemeti değerleri ile yapılmıştır. Çalışma sonunda reaktif boyarmaddelerin fiksajında buhar ile mikrodalga ısıtmasının kombine olarak kullanılmasıyla orta ve düşük reaktiviteli boyarmaddelerde fîksaj süresinin önemli derecede kısaltılabileceği ortaya konulmuştur. Ara kurutmasız yöntemde renk veriminde de önemli oranda artışlar elde edilmekte, fakat ara kurutman yöntemde renk verimi klasik yöntemden bir miktar daha düşük gerçekleşmektedir. ANAHTAR KELİMELER Reaktif boyama, Selülozik liflerin boyanması, Mikrodalga ısıtması, Mikrodalgalarla boya fîksajı
Özet (Çeviri)
CONTINUE DYENIG OF COTTON FABRICS WITH REACTIVE DYES AND FIXATION OF THE DYES BY COMBINATION OF MICROWAVE HEATING AND PAD-STEAM METHODS ABSTRACT la this study, the use of microwave heating wasinvestigated in dyeing of cellulosic fibres with reactive dyes by pad-steam method. In the first chapter, importance of the subject and the purpose of the study were explained. In the second chapter the literature review about reactive dyeing and microwave heating were given. In the experimental study, the % 100 cotton fabric samples padded with reactive dyes solutions were subjected to fixation microwave supported steaming method. Furthermore, every try was repeated by classical pad-steam method for the purpose of the comparing the results with each other. In the study, the effect of parameters as the fixation time, the method of fixation and the addition of polar material on microwave supported combined method and classical method was investigated. The assessment the result was carried on the values of colour brightness (K/S) and breaking strength measured from the experiment samples. At the end of the study, it was shown that the fixation time of medium and low reactivated dyes could be significantly reduced by using steam and microwave heating method in the fixation of reactive dyes. There have been important increases on the colour efficiency without using the method of intermediate heating, but colour efficiency on the method of intermediate heating has become little less than the classical method. KEYWORDS Reactive dyeing, Dyeing of Cellulosic fibres, Microwave heating, Dye fixation by microwave.