Cinsiyet ve romantik ilişki durumuna göre üniversite öğrencilerinin üçgen aşk düzeyleri: Temel kişilik özellikleri ve benlik saygısının rolü
Triangle love levels of university students regarding gender and romantic relationship status: The role of basic personality traits and self-esteem
- Tez No: 573539
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM ALİ GİZİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Bu araştırmanın birincil amacı, cinsiyet ve romantik ilişki durumuna göre temel kişilik özellikleri (sorumluluk, uyumluluk, dışadönüklük, gelişime açıklık, duygusal tutarsızlık ve olumsuz değerlik) ile benlik saygısının üniversite öğrencilerinin üçgen aşk (yakınlık, tutku ve bağlılık) düzeylerini yordayıp yordamadıklarının incelenmesidir. Bununla birlikte, üniversite öğrencilerinin üçgen aşk düzeylerinin cinsiyet, romantik ilişki durumu ve romantik ilişki yaşama durumlarına göre faklılaşıp farklılaşmadığı sınanmakta ve öğrencilerin üçgen aşk düzeyleri ile romantik ilişki süreleri arasındaki ilişkiler ele alınmaktadır. Araştırmanın örneklemini 2017-2018 eğitim-öğretim yılında Mersin Üniversitesi'nde öğrenim gören 895 (511 kadın ve 384 erkek) üniversite öğrencisi oluşturmaktadır. Bu çalışmada“Kişisel Bilgi Formu”nun yanı sıra,“Temel Kişilik Özellikleri Ölçeği (TKÖÖ)”,“Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği (RBSÖ)”ve“Üçgen ”Aşk Ölçeği (ÜAÖ) A ve B Formu" olmak üzere toplam dört ölçme aracı kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde t testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), basit korelasyon ve çoklu regresyon analizi kullanılmış ve tüm veriler .05 anlamlılık düzeyinde test edilmiştir. Araştırma bulguları, romantik ilişkisi olan öğrencilerde benlik saygısı ile uyumluluk, olumsuz değerlik ve sorumluluk kişilik özelliklerinin; romantik ilişkisi olmayan öğrencilerde ise uyumluluk ve sorumluluk kişilik özelliklerinin üniversite öğrencilerinin üçgen aşk düzeylerini anlamlı düzeyde yordadıklarını göstermektedir. Bununla birlikte, romantik ilişki durumu ve romantik ilişki yaşama durumuna göre üniversite öğrencilerinin üçgen aşk düzeylerinde farklılık olduğu belirlenirken, cinsiyete göre öğrencilerin üçgen aşk düzeylerinde bir farklılık olmadığı görülmüştür. Ayrıca, üniversite öğrencilerinin şu an yaşadıkları romantik ilişkinin süresi ile üçgen aşk düzeyleri arasında orta düzeyde ve pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğu gözlemlenmiştir. Elde edilen bulgular, cinsiyet, romantik ilişki durumu ve üçgen aşk bileşenleri (yakınlık, tutku ve bağlılık) açısından tartışılarak, uygulamalara ve gelecek çalışmalara yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study was to examine the extent to which the basic personality traits (conscientiousness, agreeableness, extraversion, openness to experience, neuroticism, and negative valence) and self-esteem predicted the university students' triangular love (intimacy, passion and commitment) levels regarding their gender and romantic relationship status. The second purpose of the study was to determine whether there is a difference among university students' triangular love levels in regard to gender and romantic relationship status. The relationship betwen the duration of romantic relationship and triangular love levels of university students was also exmined. The sample of the study consisted of 895 (511 female and 384 male) undergraduate students enrolled at Mersin University in 2017-2018 academic year. A total of four measurement tools including,“Basic Personality Traits Inventory (BPTI)”,“Rosenberg Sel-Esteem Scale (RSE) ”, and two forms of“Triangular Love Scale (TLS; Form A and B)”were used in the study. Pearson correlations, t-test, one-way ANOVA, and multiple regression analysis were used to analyze the data with a value of .05 level of significance. The findings of the study indicated that the personality traits of agreeableness, negative valence and conscientiousness with self esteem were the significant predictors of triangular love levels of university students having a romantic relationship, whereas only agreeableness and conscientiousness are significant predictors of triangular love levels of university students not having a romantic relationship. The results of the study also revealed that the university students' triangular love levels only differed significantly in terms of their romantic relationship status. Moreover, it was observed that there was a moderate and positive relationship between the romantic relationship duration and the triangular love levels of university students. The implications of the findings were discussed in terms of gender, romantic relationship status and triangular love components (intimacy, passion and commitment), and some suggestions were made for applications and further research.