Türkiye'de ve dünya'da evde bakım hizmetleri uygulamaları
Application for home care services in the world and Turkey
  1. Tez No: 573538
  2. Yazar: HİLAL ALPTEKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE YASEMİN YEGİNBOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 261
Özet
Sosyal refah devleti tarihsel bir yapı olarak, toplumun refah düzeyini iyileştirme amacı ile sosyal güvenlik kurumları oluşturma ve adaleti yaygınlaştırma temelinde şekillenmiş ve insanların insan olmaları ile sahip oldukları sosyal hakların gelişmesine hız kazandırmıştır. Dünyada ve Türkiye'de demografik değişim sağlık ve sosyal hizmetler başta olmak üzere pek çok alanda ortaya çıkan problemler ve bu doğrultuda ki gereksinimlerin yeniden gözden geçirilmesine neden olmuştur. Tüm Dünya'da sosyal devlet anlayışının gelişmesi ile ülkeler öne çıkan bu problemleri çözebilmek için evde bakım hizmetlerini alternatif bir hizmet modeli olarak benimsemişlerdir. Bu çalışmada sosyal devlet anlayışı çerçevesinde öne çıkan evde bakım hizmetleri kavramı, finansmanı, avantajları ve devzavantajları ile Türkiye'de ve Dünya'da ki evde bakım hizmetlerinin mevcut durumu doğrultusunda gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde sunulan evde bakım hizmetleri ülke örnekleri ile anlatılmıştır. Türkiye'deki sunulan evde bakım hizmetleri ile karşılaştırmalı değerlendirmeler doğrultusunda ülke şartları çerçevesinde eksikliklerin giderilerek bir model geliştirilmesine yönelik bilgilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
As a historical structure, the social welfare state has been shaped on the basis of creating social security institutions and spreading justice in order to improve the welfare level of the society and accelerated the development of human rights and the social rights they have. Has caused many problems are emerging in many areas, and to reconsider the requirements of demographic change in this direction, especially in health and social services in the world and Turkey. With the development of the concept of social state all over the world, countries have adopted home care services as an alternative service model in order to solve these outstanding problems. In this study, the concept of social state mentality that stands out in the framework of home care services, finance, described the advantages and discernable lag between Turkey and developed in line with the current state of the home care services in the world and developing home care services offered in the country by country examples. eliminating the deficiencies in the framework of a model country in accordance with the terms and conditions offered by comparative evaluations of home care services in Turkey are given for the development of the information.