Yargı görevi yapanı, bilirkişiyi veya tanığı etkilemeye teşebbüs suçu
The crime of attempting to influence the subjects carrying out judicial duties, experts or the witnesses
- Tez No: 573542
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN ÜZÜLMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ceza ve Ceza Muhakemesi Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Hangi yönetim şekline sahip olursa olsun, devletlerin varlığını devam ettirebilmelerinin ilk şartı adil bir yargılama sistemine sahip olmasıdır. Küresel bir hukuk kuralı olarak, yargı görevini yürüten tüm süjeler bağımsızlık ve tarafsızlık sıfatlarını her şart altında korumak zorundadır. Bu gerçeğin farkında olan kanun koyucu, süregelen yargılamaların sıhhatini korumak ve günümüzde temel bir insan hakkı olarak kabul edilen adil yargılanma hakkının sağlanması için bir takım suç tipleri ihdas etmiştir. Bu amaca matuf olarak, doğrudan yargı görevi yapanların ve verilecek hükme etki edebilecek yargılama süjeleri olan bilirkişi ve tanıkların korunması amacıyla ihdas edilen hüküm 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 277. maddesinde yer alan yargı görevi yapanı, bilirkişiyi veya tanığı etkilemeye teşebbüs suçudur. Bu çalışmada 277. maddede yer alan suç tipi tüm unsurlarıyla incelenmekte, uygulamada görülen ve doktrinde tartışılan noktalar yargı kararları da göz önüne alınarak açıklanmaktadır. Suçla korunan hukuki değer bireyin adil yargılanma hakkı olmakla, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararları ışığında, adil yargılanma hakkının unsurları ve çalışma konusu suçla temas ettiği noktalar irdelenmektedir. Koruduğu hukuki değer ve unsurları bakımından 277. madde ile benzer olan adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs, rüşvet ve soruşturmanın gizliliğini ihlal suçları karşılaştırmalı olarak incelenerek, meydana gelebilecek sorunlara ve çözüm önerilerine yer verilmiştir. Ayrıca TCK'da kullanılan suçların tasnifi tekniği ve hukuki değer ilişkisine değinilerek, özellikle adil yargılama hakkına karşı işlenen suçlar bakımından değerlendirmelerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Regardless of which form of government it is, the first condition for states to maintain their existence is that they have a fair trial system. As a global rule of law, all subjects carrying out judicial duties have to maintain their status of independence and impartiality under all conditions. The legislator, aware of this fact, has created a number of criminality types to preserve the well-being of the ongoing proceedings and to ensure the right to a fair trial which is now regarded as a fundamental human right. For this purpose, the provision created for the protection of those with judicial duties and also experts and witnesses who may affect the final provision is the crime of attempting to influence the subjects carrying out judicial duties, experts or the witnesses, included in the Turkish Penal Code No.5237 article.277. In this study, the criminality type in article.277 is examined with all its elements; also the issues that are being applied and being discussed in the doctrine are explained by considering the judicial decisions. The legal value protected by crime is the right of a person to a fair trial, and in the light of the decisions made by the European Court of Human Rights, the elements of the right to a fair trial and the points of contact with the subject of the crime are examined. By examining comparatively the attempt to influence the fair trial, bribery and violations of confidentiality of the investigation crimes, which are similar to the article No.277 in terms of the protected legal value and its elements, possible problems and solutions are included. In addition, by mentioning the relation between the crime classification technique used in the Turkish Penal Code and the legal value, the evaluations were made especially in terms of crimes against the right to a fair trial.