Bilirkişinin disiplin sorumluluğu
Disciplinary responsibility of the expert
  1. Tez No: 573576
  2. Yazar: OKTAY ALKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA GÖKSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medeni Usül İcra İflas Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Yargılama faaliyetinde önemli yer tutan bilirkişilerin yükümlülükleri ve bu doğrultuda uygulanacak yaptırımların iyi kavranması etkili bilirkişi raporlarının hazırlanması için önemlidir. Bu çalışmada bilirkişinin disiplin sorumluluğu ve 6754 sayılı Bilirkişilik Kanunu ve Bilirkişilik Yönetmeliği ile gelen yeniliklerin anlatılması amaçlanmıştır. Bu kapsamda ülkemizde yer alan bilirkişilik müessesine, bilirkişilerin yetki ve yükümlülüklerine, bilirkişilerin hukuki, cezai ve disiplin sorumluluğuna ve son olarak çifte cezalandırma yasağına değinilmiştir. Çalışmamız hazırlanırken bu konuda önceden yazılmış olan eserler kapsamlı olarak incelenmiş, mahkeme uygulamaları gözlemlenmiş, bilirkişilere ilişkin olarak hazırlanan raporlar okunmuş ve yeni hazırlanan kanuni düzenlemeler etraflıca incelenmeye çalışılmıştır. Araştırmalarımız sonucunda bilirkişilere verilen bazı cezaların çifte cezalandırma kapsamında sayılmadığı, bilirkişilerin seçiminde liyakatin geri plana atıldığı ve bunun uygulanacak yaptırımlar ile giderilebileceği, bilirkişilerin bir kısmının kendilerine yüklenen yükümlülüklere aykırı davrandığı ve kamu hizmetinin aksamaması için kendilerine uygulanacak yaptırımların son derece önemli olduğu ve son olarak 6754 sayılı Kanun ile getirilen düzenlemelerin bir kısmının yetersiz iken bir kısmının doğru uygulandığı takdirde pek çok soruna çözüm olacağı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Obligation of experts who are very important for adjudicion and sanction must be very known because of preparing the efficient expert report. Disciplinary responsibility of the expert, Law no 6754 Law of Expertise and Regulations of Expertise are written in this thesis. So, our country's expert examining, experts' license and obligation, disciplinary responsibility, civil liability and criminal liability of experts and finally double punishment ban are touched upon in this thesis. While this thesis is preparing, pre-written works on this subject have been extensively studied, court practices have been observed,the reports related to the experts were read and tried to scrutinize the newly prepared statutory regulations. As a result of our research we reached some result such as; some punishments given to the expert are not considered as a part of the double punishment,the choice of experts is sometimes taken in the background of the lyacetate and it can be removed by sanctions to be applied, some of the experts contradict the obligations imposed on them and the sanctions imposed on them for the failure of the public service are and finally some of the regulations introduced by Law No. 6754 are inadequate but if they are applied correctly, many problems are solved.