Çalışan bağlılığı ve radar ilişkisi: Bir otel işletmesi örneği
Relationship between employee engagement and radar: An hotel management example
- Tez No: 573581
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN AVŞAR KURGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toplam Kalite Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kalite Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Dünyada küresellik olgusu ve ihtiyaçların farklılığı nedeniyle tüketicilerin kalite hakkındaki algı ve beklentileri de sürekli değişmektedir. Özellikle turizm sektöründe bu nedenle kalite yönetiminin uygulanması ve sürdürülebilir bir hizmet kalitesinin sağlanması her geçen gün önem kazanmaktadır. Misafirlerin ürün ve hizmeti sunan otel işletmelerinden beklentileri artarken, pazarda yeni yatırımların ortaya çıkması rekabeti de beraberinde gelirmektedir. Bu tez çalışmasında, Avrupa Kalite Yönetimi Vakfı (EFQM) tarafından oluşturulan ve organizasyonda iş mükemmeliyetini benimseyen işletmeler için EFQM modeli RADAR uygulaması ile otel çalışanlarının örgütsel bağlılığı arasındaki ilişki araştırılmıştır. İzmir ilinde faaliyet gösteren uluslararası beş yıldızlı bir otel işletmesinin EFQM modeli kapsamında kullandığı RADAR uygulaması ile çalışanların kuruma olan bağlılığı arasındaki ilişki yarı yapılandırılmış görüşme yöntemi ile analiz edilmiştir. Yönetimin her kademesinde RADAR uygulaması, farklı çalışma grupları oluşturularak EFQM iş mükemmeliyeti programı kapsamında etkili bir gelişme göstermiştir. Araştırma sonucunda son üç yıllık veriler ve görüşme sonuçları dikkate dikkate alınmış olup RADAR uygulamasını kullanan otel işletmesinde çalışanların kuruma olan bağlılığının arttığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Due to the phenomenon of globalization in the world and the difference of needs, the perception and expectations of consumers about quality change continuously. Therefore, the implementation of quality management and the provision of a sustainable service quality are gaining importance every day. While the expectations of the hotel businesses that provide products and services increase, the emergence of new investments in the market brings along competition. In this study, the model that created for the enterprises that adopted business excellence in the organization by the EFQM (European Foundation of Quality Management) and its relationship between RADAR (Results-Approach-Deployment-Assessment-Implementation) and the organizational commitment of hotel staff was investigated. In this case study, the relationship between RADAR application used by EFGM model and a firm's relationship with the organization was analyzed by semi - structured interview method. The RADAR implementation at all levels of management has developed effectively within the scope of the EFQM business excellence program by creating different working groups. As a result of the study, the data of the last three years and the results of the interviews were taken into consideration and it was observed that the commitment of the employees in the hotel business using RADAR application increased.