Güneş enerjisi elektrik santrallerinde kullanılan fotovoltaik panellerin enerji verimliliklerinin belirlenmesi
Determination of used photovoltaic panels energy efficiency of solar energy power station
  1. Tez No: 573580
  2. Yazar: ALİ ÇINGI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER FARUK FARSAKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Fotovoltaik sistemlerin temelini fotovoltaik paneller oluşturmaktadır. Tek başına anılan fotovoltaik panel diğer sistem bileşenlerinin bir araya gelmesi ile de fotovoltaik sistemleri oluşturmaktadır. Güneş Enerjisi sistemleri dendiğinde akla ilk gelen sistemlerin başında olan fotovoltaik yapılarda panel ayrı bir önem arz etmektedir. Sistemin en önemli donanımını oluşturan panel; verim, çıkış gücü, boyutları ve yapılarına göre çeşitlilik kazanmaktadır. Fotovoltaik panelleri üreten üretici firmaların yapmış oldukları AR-GE çalışmaları ile birlikte fotovoltaik panellerin verimliliklerinde farklılıklar ortaya çıkmaktadır. Yaptığımız bu tez çalışmasında da farklı üretici firmalarının üretmiş oldukları fotovoltaik panellerin verimlilikleri analiz edilmiştir. Bu alan da fotovoltaik panelin verimini artıran etmenler sıralanmış ve panelin verimliliğine etki oranları incelenmiştir. Yapılan çalışmada Panasonic firmasına ait VBHN294SJ45 tipi fotovoltaik panel incelenerek verim değerleri kurulu bir santral üzerinde araştırılmıştır. Bu araştırma sonucunda fotovoltaik panelin verim parametrelerinin panel üzerindeki etkileri sonuçlar halinde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Photovoltaic panels are the basis of photovoltaic systems. A photovoltaic panel forms a photovoltaic system with a combination of other system components. Panels have an important place in photovoltaic structures, which are closely related to solar energy systems. The most important equipment of the system is the panel, and it varies depending on yield, output power, size, and structure. R & D studies of the manufacturers producing photovoltaic panels show that there are differences in the efficiency of photovoltaic panels. In this thesis study, the efficiency of photovoltaic panels produced by different manufacturers was analyzed. In this context, factors increasing the efficiency of the photovoltaic panel were listed and the efficiency of the panel was examined. In this study, VBHN294SJ45 type photovoltaic panel of Panasonic was investigated and the yield values were examined on a power plant. The effects of the efficiency parameters of the photovoltaic panel on the panel were presented in the results.