Mimari unsurlardan sanatsal imgelere
From architectural elements to artistic i̇mages
  1. Tez No: 573593
  2. Yazar: GÜLŞAH AKDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. TURHAN ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Mimarlık, Fine Arts, Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
''Mimari Unsurlardan Sanatsal İmgelere'' başlıklı raporda insanın yapı oluşturma eylemi ve bu eylemindeki ihtiyacı karşılayabilmek için kullandığı yaşam malzemelerinin gelişimi ve değişimi sanatsal perspektif doğrultusunda ele alınmıştır. İlk önceleri kendisini doğayla bir gören ya da ayırt edemeyen ve bu durumu kabullenip ona uyum sağlayan insan, belirli bir süre sonra bilinçlenip kendisini özne olarak merkeze alırken, nesnel dünyayı karşısına alıp doğa üzerinde hakimiyet kurma serüvenini başlatmıştır. İnsan çevresini etkileyen ve bulunduğu çevreden etkilenen, sürekli yeni oluşumlar yaratan ve bu oluşumlarda yer alan bir canlıdır. Uygarlığın başlangıcından günümüze mimari malzemelerde yaşanan bu değişim zamanla insanın malzemeyle kurduğu bağı da değiştirmiştir. İlk insanın yaşadığı mağaradan başlayıp, günümüzün devasa gökdelenlerine gelen bu süreçteki değişime en büyük katkıyı sağlayan buharlı makinelerin üretilmesi, sanayileşme ve makineleşme, nesnelere bakış açısının değişmesine neden olmuştur. 20. yüzyıl tüm alanlarda devrim ve dönüşümlerin çağıdır ve bu durum 21. yüzyılda da sürekliliğini korumaktadır. Yeni biçim anlayışlarının ortaya konduğu bu durum, yeni malzeme anlayışını sanatın içerisine dahil ederek, sanatın bütün bileşenlerini yeniden inşa edip, toplumsal üretim anlayışıyla, sanatsal dışavurumun yerine zihinsel tasarım sürecini, işlevsel strüktür ve gelişen teknolojiyle beraber değişen tüm evrenin yeniden inşası, sanatçı faktörünün etkisi üzerinden aktarılmıştır. Bu bağlamda çalışmalarda kullanılan, farklı mimari nesneler ve nesnelerin farklı malzemelerle alınan kalıplarıyla yeni anlamlar ve bağlamlar oluşturulmuştur. Var olan nesnenin anlamından kopartılmasıyla, bağlamının yok edilerek aktarıldığı mimari unsurların sanattaki yansımaları uygulamalarla irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
İn the report of ''From Architectural Elements To Artistic İmages'' setting up structure of human and the development of living materials to meet the needs of this actıonis handled with artistic perspective. From the beginning of civilization to these days, this change in architectural materials had changed the band between human . From the cave where the first human lived, to the huge skyscrapers of today the greatest contribution to the development of this process was the production of steam engines caused the change in the perspective of ındustnallization and mechenization of objects. The producing man has become the designer of the produced material 20 th century art is importent for human history. This is the age of revolution and transformation in art and in all the fields and this era continues to exist in the 21 st century. This state of understanding of the new from is introduced by ıncorporating the concept of new material into the art by rebuilding all the components of art, by the concept of socialproduction, the process of mental design instead of art she expression, the reconstruction of the entire universe with the functional structure and developing technolgy, the effect of the artist factor transposed..With this situation which has turred into the development of imaginative cannections of the artist and his art in the field of art and the accepton a of the materials he uses, the meanings of comparison and encounter are challanged to the viewer through the object and the usewer is transformed into a part of the work. İn this contexts have been created by using different architectural objects and patterns taken from different materials. Thereflections of the architectural elements in art, which are transferred by destroying the existing object from its meaning, are analyzed with applications.