Resim sanatında yapıtın bağlamını çözümleme ve yeni bağlamlar üretme problematiği
The changing work of art and art production problem
  1. Tez No: 304409
  2. Yazar: SONAD TANYEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. EMRE ZEYTİNOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Günümüzün plastik sanatçısı, kendisinden önceki üretilmiş eserleri görür, inceler ve etkisinde kalır. Kendisine en yakın olan detayları isteyerek ya da istemeyerek farkında olarak ya da olmayarak daha fazla dikkat eder ve benimser. Yaşamış olduğu kültür ve almış olduğu eğitimin etkisine göre bu gördüğü ya da göremediği detaylar değişebilir.Tarih ilerlemeye devam ettikçe zamanın sanat anlayışları, siyasi koşulları değişmiş ve bunca zaman ortaya çıkmış eserler, dönemin sanatçısı tarafından sürekli incelenmiştir. Söz konusu sanatçı adayının kafasında oluşan resim sanatı kavramını, bu eserler ve yapılan yorumlar, şüphesiz etkiler. Tıpkı sanat dışı olan diğer kavramlar gibi. Her zaman bir sonraki sanatçının önünde onu etkileyen çok daha fazla eser ve sanatçı birikimi vardır ve zaman geçtikçe daha da artmaya devam edecektir. Elbette hiçbirinden etkilenmeden üretebilmesi de ihtimal dâhilindedir.İşte bu yüzden, günümüz sanatçısının en önemli özelliği, daha önceki sanatçıların hiç bir zaman göremeyeceği eser kütüphanesine sahip olmasıdır. Bu kütüphaneye sahip olması, yaratıcılığının üzerinde bazen olumlu bazen olumsuz sonuçlara neden olabilir. Teknik ya da kavramsal anlamda sanatçının karşısında az sayıda örnek olmadığı için belli bir sınırlama içinde kalmayabilir. Sonuçta önünde çağlar boyu süregelmiş resim sanatının, değişimi ve farklı anlayışları yatmaktadır. Kendine en uygun olanı, söz konusu örnekler arasından pekâlâ seçip geliştirebilir ya da kendi fikrine katkıda bulunmasını sağlayabilir.Ancak bunları yapabilmesi için gerçekten çok zorlu sorunları yaşaması olasılık dâhilindedir. Sonuçta çağlar boyu sanatın tanımı tartışılmış ve sayısız eleştiri de yapılmıştır. Şu zamanda yaşamış bir sanatçı için çok önemli unsurlardan biri de özgünlüktür. Çağdaş sanatçılar bu düşüncelerine özellikle sahip çıkarlar. Yaşadığı dönemde eser üretim miktarı ve güncel olarak bu görüntülerin her yerde karşısına çıkabilmesi, sanılanın aksine kendi özgünlüğünden uzaklaşmasına ya da tam tersine neden olabilir. İmgelerin dünyanın her yerine bu kadar hızlı ulaşması, bir anlamda benzer estetik zevkleri doğurabilme tehlikesini yaratır.Bunun etkisi, sadece dönemin sanatçılarının üzerinde değil, aynı zamanda dönemin izleyicisinin üzerinde de rahatlıkla görülebilir. Bunca yapıtın üretildiği, çağlar boyu, halkın sanata ve başka kavramlara algısı şüphesiz ki değişmiştir. Yapıtın üretildiği andaki ile dönemindeki izleyicinin arasında derin farklar vardır. Bu bağlamda yaklaşırken en başta söz konusu sanatçı, aynı zamanda yaşadığı dönemin izleyicisi olduğu için, bu bakış farkını rahat görebileceği düşünülse de, sanat eğitimi (Burada akademik ya da alaylı olması fark etmez) ile aklındaki değişen kavramlar, bir daha asla eskisi gibi göremeyeceği sanat eserlerine karşı, çağdaşı izleyiciden kendisini ayrıştırabilir. Artık, yapıtı daha önce gördüğü gibi, yani döneminin izleyicisinin gözünden göremeyebilir. Hem ait olduğu zamanın içinden hem de tüm bu zamanların hepsinin dışından bakabilme amacıyla, derin sorunlar yaşayarak üretmeye çabalar.Eğer başarabilirse hem yaşadığı anın hem de geleceğin izleyicilerine ve sanatçılarına, doğru olarak bildiği amacını ulaştırabilecektir.
Özet (Çeviri)
Today`s plastic artists, having seen the work of arts done before, analyze them and are affected by them. Willingly or not, consciously or not, he notices the details which are closest to him and embrace them. The details that he could see or not might change with his education and his cultural environment.The concept of the art and the political conditions have changed over time and all the art works that have been made continually studied by the artist. Like the concepts other than art, these art works and comments affect the image of art in the artist`s mind.There are always more art works and artists coming before the artist that he was affected by and the number of art works and the artists gradually increase all the time. Obviously there is no way for the artist to produce without being affected by everything that has been made already.That is why the artist of the era has to have more knowladge than the previous ones. Having that knowledge affects his creativity either in a good or a bad way. The artist has no limits because he has technically and conceptually more examples to observe. There are continuous changes and the different ideas of art in front of him. He could choose the most suitable for himself among the others and improve it or he can use it as a contribution to his ideas.On the other hand, facing up with very difficult situations is probable. The definition of art has been discussed and lots of reviews have been made through the ages. Contemporary artists, intentionally claim their ideas. Having seen these images everywhere and the amount of art works being produced in his life time could contrarily hold him down or not.The effects of this could easily be seen not only artists of that period but also on the spectators of the period. It is obvious that , through the ages, the perception of the public on art and the other concepts has changed. There are profound differences between the spectators of the era and the ones who were there when the art work was made. Images being able to travel around the world so fast also creates a danger of creating similar aesthetic views.Some could think that it would be easy for the artist to see the differences because the artist is also a spectator of his era. Having an art education and the changing concepts in his mind let him to see differently than the spectators of his era. Therefore he could not see the art work as he could before. He struggles to produce with big problems, not only from looking through his era but also looking outside to all of these periods.If he manages, he could convey his truths to the spectators of his era and also to the coming generations.