Erzincanlı Salih Baba Divanının Türk tasavvuf edebiyatı açısından incelenmesi
The investigation of Erzi̇ncanli Sali̇h Baba Di̇van interms of Turkish Sufism literature
  1. Tez No: 573608
  2. Yazar: OSMAN BOZOK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUZAFFER ÇANDIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Bilim (Folklor) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Tasavvuf, İslam'ın doğuşunun 300. Yılından itibaren kendisini göstermeye başlamış ve günümüze kadar varlığını güçlenerek devam ettirmiştir. Tasavvuf ilkeleri-nin yaşandığı ortam olan tekkelerde diğer edebi anlayışlardan ayrı olarak dini içerikli bir edebiyat oluşmuş, kendi içinde oldukça zengin eserler verilmiştir. Salih Baba Di-vanı da bu içerikte hazırlanmış önemli eserlerden biridir. Salih Baba 1846 - 1907 yılları arasında yaşamıştır. İlk dini eğitimini imam ha-tip olan babasından tahsil etmiştir. Nakşî tarikatı Hâlidî koluna mensup olduğunu bizzat kendisi divanda zikretmektedir. Yaptığımız bu çalışma Nakşî tarikatı Hâlidî koluna mensup Mutasavvıf Salih Baba divanındaki tasavvufi unsurların incelenmesi üzerinedir. Bu tez çalışması sürecinde öncelikle divan okunup incelenmiş ve çeşitli kay-naklardan, tasavvuf terimleri sözlüğünden, dini kavramlar sözlüğünden ve Salih Baba ile ilgili daha önce çalışılmış kaynaklardan istifade ederek tezin hazırlanmasında doğ-rudan ve dolaylı olarak yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Sufism began to manifest itself since the 300th anniversary of the birth of Islam and has continued its existence by strengthening until today. Apart from the other literary conception, in the Dervish convent where Sufism principles are experienced, a litera-ture with religious content has been formed and quite rich works have been given in itself. Salih Baba Divanı is one of the important works prepared in this context. Salih Baba lived between 1846 and 1907. He received his first religious edu-cation from his father who was an imam preacher. He personally mentioned in the Divan that he is belonging to the Nakshi branch of Hâlidî. This study is on the investigation of mystical words in the Sufi Salih Baba Divan that belongs to Nakshi branch of Hâlidî. In this study, first of all, the divan was read and examined; then various sour-ces were investigated including Sufism and religious concepts and previous studies on Salih Baba to fulfill the current study.