Resim sanatında belirlenen biyomorfik yansımalar
Biomorphic reflections determined in the art of painting
- Tez No: 573643
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM KATIRANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bileşik Sanatlar Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu araştırma ile resim sanatında, sanayileşmeye tepki olarak ortaya çıkan ve savaşlar sonrası oluşan ruh halinin sanatçıya nasıl yansıdığını ve biyomorfik biçimin ortaya çıkış sebepleri belirlenmeye çalışılmıştır. Konu incelenirken biyomorfik soyutlamanın öncüsü olan ve bu sanata yön veren sanatçılar ile birlikte kişisel eserleri, tek tek ele alınarak değerlendirilmiştir. Araştırmaya dahil edilen örneklerle, sanat tarihinde önemli bir yere sahip olan sanatçıların, özellikle modern sanatın ilk dönemlerinde, doğayı nasıl soyutladıkları ve eserlerini oluştururken izledikleri soyutlama süreçleri incelenmiştir. Biyomorfik üslubu benimseyen sanatçılar kendilerini biçimsel olarak ifade etmek üzere bu üslubu kullanmışlardır. Bu bağlamda araştırma, biyomorfizm kavramı kapsamında, doğadaki formların, soyut sanata nasıl yansıtıldığını irdelemektedir. Araştırmacı tarafından üretilen eserler biyomorfik biçim şeklinde plastik bağlamda yorumlanarak, simgesel, dışavurum, imgesel ve tanımlayıcı ilişkiler araştırılmıştır. Bu çalışma ile sanattaki biyomorfik biçimin süreci ve sanatçıların yorumları ele alma biçimleri betimlenmiştir. Araştırma, altı bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüme giriş ile başlanmıştır. İkinci bölümde kavramsal çerçeve ele alınmış, biyomorfizm kavramı ve biyomorfizm'in sanat akımlarındaki izleri'nden sözedilmiştir. Üçüncü bölümde yöntem'den bahsedilmiştir. Dördüncü bölüm, bulgular ve yorumdan oluşmaktadır. Bu bölümde Biyomorfik yansımaların belirlendiği sanat eserlerinin biçim ve içerik yönünden değerlendirilmesi yapılarak, bulgular elde edilmiştir. Sanatçılar eserleriyle birlikte anlatılmıştır. Beşinci bölümde ise araştırmacının biyomorfik yansımalar içerikli resimlerinin biçim ve içerik yönünden değerlendirilmesi yapılarak, bulgular elde edilmiştir. Altıncı bölüm, sonuçtan oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
It has been tried to determine how the mood that emerged as a reaction to industrialization and formed after wars is reflected to the artist and the reasons for the emergence of biomorphic form in the art of painting with this research. The personal works of the pioneer of biomorphic abstraction and the artists who gave direction to this art were evaluated individually while examining the subject. Isolating the nature and the processes of abstraction that they follow while creating their works of the artists who have an important place in especially in the early periods of modern art were studied with the examples included in the study. The biomorphic artists were used this style to define themselves as formal. This research examines how the forms in nature are reflected in the abstract art in the context of biomorphism in this context. The works produced by the researcher were interpreted in a plastic context in the form of biomorphic form, and symbolic, expression, imaginary and descriptive relationships were investigated. In this study, the process of the biomorphic form in art and the ways in which the artists interpret interpretations are described. The research consists of six chapters.The first chapter was began with the introduction. The conceptual framework is discussed with the concept of biomorphism and the traces of biomorphism in art movements are mentioned in the second chapter. The method is mentioned in the third chapter. The fourth chapter consists of findings and comments. The art works of which the biomorphic reflections were determined were evaluated in terms of form and content and the findings were obtained in this section. The artists were discussed with their works. The findings of the researcher's biomorphic reflections were examined by means of form and content in the fifth part. The sixth part consists of the results.