Kırkgöz Su Kaynakları ve Çırnık Köprüsü arasında yaşayan Pseudophoxinus antalyae, Bogutskaya, 1992'nın mevsimsel vücut besin yapısı ile bazı ağır metal düzeylerinin belirlenmesi
Determination of sesonal body nutrient structure and heavy metal levels of Pseudophoxinus antalyae Bogutskaya, 1992 (Flower fish ) living between Kırkgoz Water Source and Çırnık Bridge
  1. Tez No: 573644
  2. Yazar: FUNDA DİNDAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ EMRE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Araştırma, 2016-2017 yıllarında mevsimsel olarak Antalya ili Döşemealtı ilçesi sınırları içinde doğan, Kırkgöz Kaynaklarında yaşayan ve endemik bir tür olan Pseudophoxinus antalyae, Bogutskaya 1992, (Çiçek balığı)'nda ağır metal ve vücut besin yapısını tespit etmek amacı ile gerçekleştirilmiştir. Lara'ya kadar 30 km.'nin üzerindeki bir akış güzergahını yerleşim yerleri ve en önemlisi Antalya Organize Sanayii Bölgesi Arıtma Suyu Deşarjını alarak Akdeniz'e dökülmektedir. Bu nedenle söz konusu yerleşim yerleri ve özellikle arıtma deşarj suyunun sebep olduğu muhtemel metal kirliliğinini tespit etmek için anılan türde mevsimsel olarak Kırkgöz Kaynağı, Kepez Yükleme Göleti (OSB arıtma suyunun deşarjını alan istasyon) ve Çırnık Köprüsü istasyonlarından balık örneklemeleri yapılmıştır. Pseudophoxinus antalyae Bogutskaya,1992(Çiçek balığı)'nın her mevsim vücut besin yapısı; nem %67.92-%78.49, kuru madde %21.51-%32.08, kül %8.07-%18.67, protein %49.56-%74.94, yağ %38.79-%7.20 olarak belirlenmiştir. Balıkların kas dokularında Kadmiyum (Cd) 1.48-4.24 µg/g, Kobalt (Co) 0.73-3.12 µg/g, Krom (Cr) 0.90-8.14 µg/g, Bakır (Cu) 1.21-4.22 µg/g, Mangan (Mn) 3.94-32.39 µg/g, Nikel (Ni) 024-0.78 µg/g, Kurşun (Pb) 20.03-58.15 µg/g ve Çinko (Zn) 223.07-464.39 µg/g olarak minimum-maksimum düzeyleri saptanmıştır. Cr, Zn, Pb, Cd, Mn değerleri yapılan diğer balık çalışmaları ve belirlenen sınır değerlere göre yüksek bulunmuştur. Diğer yandan vücut bileşenleri mevsimsel olarak istasyonlara göre değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study was carried out in order to determine the heavy metal and body nutrient structure of Pseudophoxinus antalyae Bogutskaya, 1992, (Flower fish) which is an endemic species living in Kırkgöz Resources, which was born within the boundaries of Döşemealtı district of Antalya province seasonally in the years of 2016-2017. Kırkgöz Source falls to the Mediterranean Sea by taking a flow route over 30 km from Döşemealtı to Lara, the settlements and the most importantly, Antalya Organized Industrial Zone Water Treatment Discharge. For this reason, in order to determine the possible metal pollution caused by the settlements and especially the treatment discharge water, fish samples were taken from the Kırkgöz Source, the Kepez Loading Pond (the station that discharges the OSB treatment water) and Çırnık Bridge stations seasonally. The body nutrient structure of Pseudophoxinus antalyae Bogutskaya, 1992 (Flower Fish) has been determined as in all seasons; moisture %67.92-%78.49, dry matter %21.51-%32.08, ash %8.07-%18.67, protein %49.56-%74.94, fat %38.79-%7.20 olarak belirlenmiştir. Minimum and maximum levels of muscle tissues of fish were determined as Kadmium (Cd) 1.48-4.24 µg /g, Cobalt (Co) 0.73-3.12 ug/g, Chromium (Cr) 0.90-8.14 µg/g, Copper (Cu) 1.21-4.22 µg/g, Manganese (Mn) 3.94-32.39 µg/g, Nickel (Ni) 024-0.78 µg/g, Lead (Pb) 20.03-58.15 µg/g and Zinc (Zn) 223.07-464.39 µg/ g. The values of Cr, Zn, Pb, Cd, Mn determined higher than other fish studies and limit values. On the ther hand, body components were seasonally evaluated according to stations.