Morbid obezite cerrahisi geçiren bireylerin ameliyat öncesi ve sonrası uyku kalitelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the preoperative and postoperative sleep quality of patients undergoing bariatric surgery
- Tez No: 573646
- Danışmanlar: PROF. DR. AYFER ÖZBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Sağlık Kurumları Yönetimi, Nursing, Health Care Management
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Araştırma, morbid obezite cerrahisi geçiren bireylerin ameliyat öncesi ve sonrası uyku kalitelerini değerlendirmek amacıyla tanımlayıcı olarak planlandı ve gerçekleştirildi. Araştırmanın evrenini Sağlık Bilimleri Üniversitesi Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Kliniğinde 01 ekim 2018-15 Haziran 2019 tarihleri arasında,morbid obezite cerrahi girişimi geçiren 72 hasta oluşturdu.Analiz sonrasında,araştırma kriterlerine uygun ve çalışmaya katılmayı kabul eden 51 hasta çalışma kapsamına alındı.Etik kurul ve kurum izni alındı.Veriler araştırmacılar tarafından literatür bilgileri doğrultusunda hazırlanan Sosyodemografik Veri Formu ve Uyku Kalitesi Ölçeği (PUKİ) kullanılarak toplandı ve uygun istatiksel yöntemler kullanılarak değerlendirilmeye alındı. Araştırma sonucunda; Hastaların PUKİ toplam puanları açısından ameliyat öncesi-ameliyat sonrası süreçlere göre istatistiksel olarak anlamlı farklılık tespit edildi (Z=-5,901; p=0,000).Ameliyat öncesi hastaların uyku kalitelerinin, ameliyat sonrası duruma göre daha düşük olduğu belirlendi. Aynı şekilde, PUKİ sınıflamasına göre incelendiğinde hastaların ameliyat öncesi durumda (PUKİ
Özet (Çeviri)
The aim of this descriptive research was to evaluate the preoperative and postoperative sleep quality of patients undergoing bariatric surgery. The research population consisted of 72 patients who underwent bariatric surgery between October 2018 and May 2019 in the General Surgery Department of University of Health Sciences Dr. Sadi Konuk Training and Research Hospital. As a result of the analysis, the study sample included 51 patients who met the inclusion criteria and agreed to participate in the study. Necessary permissions were obtained from the ethical committee and the institution prior to the research. Data were collected using a Socio-demographic Data Form prepared by the researcher based on the literature and the Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI) and evaluated using appropriate statistical methods. The results showed that there was a statistically significant difference between the preoperative and postoperative periods in terms of the total PSQI scores of the patients (Z=-5.901; p=0.000). It was determined that the preoperative sleep quality of the patients was lower than the postoperative period. Similarly, according to the PSQI classification, it was found that the patients had poor quality of sleep (PSQI