Protein Nano Flower yapıların eldesi, karakterizasyonu ve bu hibrit yapıların sulardan çeşitli metal iyonlarının gideriminde kullanımı
Protein Nano Flower structures, characterization and use of these hybrid structures in the removal of various metal ions from aqua solution
- Tez No: 573660
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VEDİA NÜKET TİRTOM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Eser miktarı dahi yüksek toksititeye sahip Pb2+ ve Cd2+ gibi ağır metal iyonlarından kaynaklanan su kirliliği canlılar üzerinde birçok olumsuz etkiye neden olmaktadır. Atıkların çevreye salınımı öncesi bu ağır metal iyonlarının uzaklaştırılması gerekmektedir. Ağır metal iyonlarının giderimine yönelik kullanılan yöntemlere alternatif bir seçenek olarak ve doğa dostu olması açısından kazein hibrit nano çiçek sentezlenmiştir ve Pb2+ ve Cd2+ giderimi için adsorban olarak ilk kez kullanılmıştır. Adsorpsiyon performansına etki eden parametrelerden temas süresi, pH, sıcaklık ve konsantrasyon etkisi incelenmiştir. Yapılan çalışmalar sonucunda 60 dakikalık temas süresi, tamponsuz ortam ve oda koşulları (25 ○C) optimum parametreler olarak bulunmuştur. Performans kriterleri ardından termodinamik parametreleri, adsopsiyon izotermleri ve adsorpsiyon kinetiğine ait veriler hesaplanmıştır Langmuir izoterm modeli ve Pseudo Second Order'a uyumluluk göstermiştir. Optimum koşullar altında Pb2+ ve Cd2+ giderimi için Langmuir izoterminden hesaplanan kapasiteler sırasıyla 769.23 ve 156.25 mg/g 'dir. Ayrıca SEM-EDX, BSED, FT-IR analizleri ile karakterizayon çalışmaları yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Water pollution caused by heavy metal ions such as Pb2+ and Cd2+, which have high toxicity even in trace amounts, has many negative effects on living things. These heavy metal ions must be removed before the waste is released into the environment. Casein hybrid nano flower was synthesized as an alternative to the methods used for the removal of heavy metal ions and was used for the first time as adsorbent for Pb2+ and Cd2+ removal. The effects of contact time, pH, temperature and concentration on the adsorption performance were investigated. As a result of the studies, 60 minutes contact time, buffer-free environment and room conditions (25 ○C) were found to be the optimum parameters. The performance criteria were followed by thermodynamic parameters, adsorption isotherms and adsorption kinetics data were calculated. Langmuir isotherm model and Pseudo Second Order were compatible with. The capacities calculated from Langmuir isotherm for Pb2+ and Cd2+ removal under optimum conditions are 769.23 and 156.25 mg /g, respectively. In addition, with SEM-EDX, BSED, and FT-IR analysis characterization studies were performed.