The impacts of Transatlantic Trade and Investment Partnership (TTIP) initiative on Turkey's foreign trade
Transatlantik Ticaret ve Yatırım İnisiyatifinin Türkiye'nin dış ticareti üzerine etkileri
- Tez No: 573659
- Danışmanlar: PROF. DR. ARZU AKKOYUNLU WİGLEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmanın amacı , ABD ve AB arasındaki Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı (TTIP/TTYO) üzerine yapılmış çalışmalar göz önünde bulundurularak, Türkiye'nin dış ticareti üzerindeki etkilerini ölçmeyi amaçlamaktadır. TTYO'unun amacı, ticaret engellerini kaldırarak AB ve ABD arasındaki ticareti geliştirmektir. Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa Birliği arasındaki TTYO inisiyatifinin, üçüncü ülkelere etkisi çok önemlidir. Özellikle AB ile Gümrük Birliği olan Türkiye için çok önemlidir. Bu çalışmada farklı senaryolar altında TTYO'nun Türkiye'nin imalat sanayi sektörleri ithalat ve ihracatı üzerindeki etkileri Dünya Bankası, SMART modeli kullanılarak tahmin edilmektedir. Çalışma sonuçlarına göre, anlaşma dışında olmanın ve anlaşmaya katılmanın Türkiye'ye farklı etkileri vardır. Çalışmanın sonuçları, Türkiye'nin AB ve ABD arasında kurulacak bir Serbest Ticaret Anlaşması'na taraf olduğu durumda en yüksek kazancı elde edeceği buna karşılık anlaşmadan dışlandığı durumda ticaret sapması etkisi nedeniyle refah kaybına uğrayacağı sonucuna oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze the Transatlantic Trade and Investment Partnership (TTIP) on Turkey's foreign trade. The aim of the TTIP is to remove all trade barriers in order to develop trade relationship between European Union (EU) and United States (US). TTIP will also have very important impacts of TTIP on third countries. These impacts are especially important for Turkey due to the Customs Union (CU) between Turkey and the EU. In this study, the effects of TTIP on exports and imports of Turkish manufacturing industry sectors are examined by using the SMART model of the World Bank. Our study points out that the effects of TTIP on Turkey depends on whether Turkey is included or not. Our results show that Turkey will benefit most if becomes a partner of Free Trade Agreement (FTA) between the US and the EU. However, if Turkey excluded from the FTA welfare will decrease mostly due to the trade deflection effect.