Antalya ili patlıcan yetiştiriciliğinde sorun olan virüs hastalıklarının belirlenmesi ve en yaygın virüsün moleküler karakterizasyonu
Determination eggplant's viruses and molecular characterization of the most common virus in eggplant production in Antalya province
  1. Tez No: 573671
  2. Yazar: PELİN SARIKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN FİDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Türkiye'de patlıcan üretiminde lider olan Akdeniz bölgesinin Antalya ilinde patlıcan arazilerinde sorun olan virüs hastalıklarının tespiti ile ilgi bir araştırma yapılmamış olması sebebiyle bu tez çalışması yapılmıştır. 2016-2018 yılları arasında Antalya ilinin ilçelerinde sörveyler yapılmış, üretim miktarlarına göre örnekler toplanmıştır. Örnekler DAS-ELISA metoduyla Eggplant mottled dwarf virus (EMDV) ve Tomato spotted wilt virus (TSWV)'e; PCR metoduyla Tomato yellow leaf curl virus'e; RT-PCR metoduyla Alfalfa mosaic virus (AMV), Cucumber mosaic virus (CMV), Eggplant mosaic virus (EMV), Eggplant mottled crinkle virus (EMCV), Eggplant mottled dwarf virus (EMDV), Potato Y virus (PVY), Tomato bushy stunt virus (TBSV), Tobacco mosaic virus (TMV), Tomato mosaic virus (ToMV), Tomato chlorosis virus (ToCV) ve Tomato spotted wilt virus (TSWV)'e karşı testlenmiştir. Moleküler ve serolojik çalışmalar sonucunda AMV, EMV, EMCV, PVY, TBSV ve TMV ile enfekteli örnek bulunamazken, çalışma kapsamında toplanan örneklerin %10'u ToCV, %6'sı ToMV, %5'i EMDV, %4'ü TSWV ve %3'ü CMV ile enfekteli bulunmuştur. TYLCV %19 oranında bulunarak en yaygın virüs olarak belirlenmiştir. Bu sebeple TYLCV'nin ırkları moleküler olarak karakterize edilmiş ve biyoinformatik çalışmalarla desteklenmiştir. Tomato yellow leaf curl virus Mild ırkı % 40 ve Tomato yellow leaf curl virus Israil ırkı % 60 oranlarında tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to identfy and detects virus diseases in eggplant production areas in Antalya province at Turkey. To date, there is no such study known on eggplants grown areas either in field and greenhouses in Antalya province of Mediterranean region. Surveys were carried out and infected samples were collected according to the production quantities in districts of Antalya province between 2016-2018 years, All the samples were tested against Eggplant mottled dwarf virus (EMDV) and Tomato spotted wilt virus (TSWV) using DAS-ELISA serological method. The PCR analysis method has applied to Tomato yellow leaf curl virus as well as Alfalfa mosaic virus (AMV). The RT-PCR methods have used for Cucumber mosaic virus (CMV), Eggplant mosaic virus (EMV) (=Andean potato latent virus) (APLV), Eggplant mottled crinkle virus (EMCV), Eggplant mottled dwarf virus (EMDV), Potato Y virus (PVY), Tomato bushy stunt virus (TBSV), Tobacco mosaic virus (TMV), Tomato mosaic virus (ToMV), Tomato chlorosis virus (ToCV) and Tomato spotted wilt virus (TSWV). All molecular and serological analyses have revealed that no infection on samples with AMV, APLV, EMCV, PVY, TBSV and TMV. However, among the tested samples; %10 was infected with ToCV, others %6 with ToMV, %5 with EMDV, %4 with TSWV and %3 with CMV respectively. TYLCV was found to be the most common virus with 19% ratio. Therefore, further bioinformatics studies have used for detection and characterization of the TYLCV's races. The analysed samples of TYLCV have similar structure with 40% rate of Tomato yellow leaf curl virus Mild and %60 rate of Tomato yellow leaf curl virus Israel races respectively.