İşveren markası dâhilinde ortaya koyulan çalışan değer önermesi ile yaratılan beklentilerin karşılanma derecesine ilişkin çalışan algısı örgütsel sinizim algısı ve örgütsel vatandaşlık algısı arasındaki ilişkiler; bankacılık sektöründe bir araştırma
Relations between employees perception of high fulfilment of employee value proposition expectations within employer brand, perception of organizational cynicism and perception of organizational citizenship: A Research in banking sector
  1. Tez No: 573682
  2. Yazar: BETÜL MERYEM KANBUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MALİK VOLKAN TÜRKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Çalışmanın amacı İşveren markası dâhilinde ortaya konan Çalışan Değer Önermesinin karşılanma derecesine ilişkin çalışan algısının, örgütsel sinizm algısı ve örgütsel vatandaşlık algısı arasında bir ilişkinin olup olmadığını ortaya koymaya yöneliktir. Bu kapsamda değerlendirilen çalışan değer önermesinin karşılanma derecesi çalışan algısı, ÇDÖ vaat edilen algı ile ÇDÖ gerçekleşme algısı ve vaat algısı ile gerçekleşme algısı arasındaki farkın örgütsel sinizm algısı ve örgütsel vatandaşlık algısı arasında herhangi bir farkın olup olmadığı araştırma konusudur. Ambler ve Barrow'a göre en genel tanımıyla işveren markası, bir işletmeyi diğerlerinden farklı kılan soyut nitelikler ile işletme tarafından tanımlanan ve işe alım yoluyla sağlanan fonksiyonel, ekonomik ve psikolojik faydalar bütünüdür. Bu tanımdan yola çıkarak Çalışan Değer Önermesi mevcut ve potansiyel çalışanlar için fonksiyonel ve psikolojik faydalar paketidir. Çalışan Değer Önermesi karşılanma derecesine ilişkin çalışan algısı ile örgüsel sinizm algısı ve örgütsel vatandaşlık algısını arasındaki ilişkiyi ölçmek amacıyla“İşveren Markası Ölçeği”,“ÇDÖ'nin vaat algısı”ve“ÇDÖ'nin gerçekleşme algısı”olarak iki kısımdan oluşmaktadır. İlk kısım ÇDÖ vaat algısı, ikinci kısım ÇDÖ gerçekleşme algısı olarak 23 sorudan oluşup toplamda 46 sorudan oluşmaktadır. Anketin diğer ölçekleri“Örgütsel Sinizm Ölçeği”13 madden ve son ölçeği olan“Örgütsel Vatandaşlık Ölçeği”19 maddeden oluşmaktadır. Anketin ilk bölümünde bireylere ilişkin demografik bilgilerden oluşan beş adet soru sorulmuştur. Toplam anket soru sayısı 83 madden oluşmakta ve anket bankada çalışan beyaz yakalılara uygulanmıştır. Bu çalışma sonucu elde edilen veriler çalışan değer önermesinin karşılanma derecesine ilişkin çalışan algısının, çalışanların örgütsel sinizm algısı ve örgütsel vatandaşlık algısı ile ilişkili olduğunu göstermektedir. Çalışma sonucunda çalışan değer önermesinin karşılanma derecesine ilişkin çalışan algısının yüksek olması örgütsel vatandaşlık davranış algısının arttırdığı, algının düşük olması ise örgütsel sinizm algısının arttırdığı gözlemlenmiştir
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to show whether there is a relationship between employee perception regarding the level of satisfaction of the Employee Value Proposal set out in the Employer Brand, perception of organizational cynicism and perception of organizational citizenship. Additionally, the difference between the perception of the degree of fulfillment of the employee value proposition, the perception of the EVP promised perception and the perception of the EVP and the perception of organizational cynicism and the perception of organizational citizenship have also been the subject of the study. According to Ambler and Barrow, the employer brand, in its most general definition, is a set of functional, economic and psychological benefits that are defined by the enterprise with the abstract qualifications that make a business different from others. Based on this definition, Employee Value Proposition is a package of functional benefits and symbolic benefits for current and potential employees. In order to measure the relationship between the perception of employee and the perception of Organizational cynicism and perception of organizational citizenship,“Employers' Perception Scale”,“The Perception of Promissory Value”and“The Perception of the Employee value”is based on 46 items of Organizational Cynicism Scale and 13 items and the Organizational Citizenship Scale consisted of 19 items and five questions of demographic information were used. A totally of 83 items were applied to the bank personnel. The data obtained as a result of this study shows that the employee perception regarding the degree to which the employee value proposal is met, the perception of organizational cynicism and organizational citizenship perception of the employees. As a result of the study, it was observed that the perception of employee value related to the degree of fulfillment of the employee increased, the perception of organizational citizenship behavior increased and the perception of organizational cynicism increased.