Katugampola kesirli integral operatörü içeren farklı türden integral eşitsizlikler
Di̇fferent types of integral inequalities including Katugampola fractional integral operators
  1. Tez No: 573683
  2. Yazar: RABİA YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET OCAK AKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu tez dört bölümden oluşmuştur. Giriş bölümü olan birinci bölümde; matematik biliminin önemli ve başlıca konularından olan eşitsizlik kavramının tarihsel gelişiminden, konveks fonksiyonlarının tarihsel gelişiminden ve kesirli türev-kesirli integral tarihsel gelişiminden yapılan araştırmalar sonucu elde edilen bilgilere dayanılarak bahsedilmiştir. İkinci bölümde; tezimizde başvurduğumuz bazı fonksiyon tanımlarına, konveks fonsiyon sınıflarına ve yer verilmiştir. Üçüncü bölümde ise Hermit-Hadamart tipi eşitsizliklerin ve katugampola kesirli eşitsizliklerinin, s-konveks sınıfının olduğu bazı teorem çalışmaların yer verilmiştir. Son bölüm olan bulgular bölümünde incelenen çalışmalar v teoremlerden yola çıkılarak Katugampola kesirli integral operatörü içeren farklı türden eşitsizlikler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of four chapters. In the first section, which is the introduction section; the historical development of the concept of inequality, which is one of the important and major subjects of mathematics, and the historical development of the convex functions and the historical development of fractional derivative-fractional integral. In the second part; In our thesis, some functions definitions, convex function classes and place of reference are given. In the third chapter, some theorem studies including Hermit-Hadamart type inequalities and katugampola fractional inequalities, s-convex class are given. In the last section, the findings examined in the section of the study, based on the theorems of the Katugampola fractional integral operator with different types of inequalities have been obtained.