Ortaokul matematik öğretmenlerinin açılar konusunda kullandıkları öğretim yöntem ve tekniklerdeki gelişimleri ile ders imecesine yönelik görüşleri
Elementary school mathematics teachers' development in using teaching methods and techniques in angles subject and their opinions towards lesson study
- Tez No: 573691
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET FATİH ÖÇAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışmanın amacı; açılar konusu ile ilgili ortaokul öğretmenlerle yapılan ders imecesi yönteminin, öğretmenlerin öğretim sürecinde kullandıkları yöntem ve tekniklerin zenginleştirmesi etkisini incelemektir. Ayrıca ders imecesi yöntemini kullanılmasına yönelik öğretmenlerin görüşlerinin neler olduğunu incelemek araştırmanın diğer bir amacıdır. Yapılan araştırmanın yöntemi, nitel araştırma yöntemlerinden eylem araştırmasıdır. Araştırmanın örneklemi, seçkisiz örnekleme yöntemlerinden amaçlı örnekleme yöntemi olarak belirlenmiştir. Veri toplama aracı olarak mülakat forms, gözlem, odak grup görüşmeleri, araştırmacı notları, günlükler ve dokümanlar kullanılmıştır. Ayrıca araştırmada gözlem ve mülakatlarlardan elde edilen verileri desteklemek için ses ve video kayıtlarından yararlanılmıştır. Araştırma, üç ders imecesi dönüsü şeklinde altı haftada gerçekleştirilmiştir. Araştırmada, veri toplama araçlarından elde edilen verilerin analizinde açıklayıcı içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Verilerin kodlanma sürecinde ise Goetz ve LeCompte'nin (1981) belirttiği süreç takip edilmiştir. Bu çerçevede, öğretmenlerin açılar konusunun öğretiminde kullandıkları yöntem ve tekniklerin gelişimi incelenirken öğretmenlerin ders imecesi yönteminin planlama ve uygulama aşamasına yönelik görüşleri de irdelenmiştir. Araştırma neticesinde öğretmenler ders imecesi hakkında farklı bakış açıları kazandılar ve bu doğrultuda derslerini yeniden revize ederek farklı öğretim yöntem ve teknikler kullanmaya başladıkları görülmüştür. Üç döngü şeklinde gerçekleştirilen ders imecesi uygulamaları sonucunda katılımcı öğretmenlerin kullandıkları öğretim yöntem ve tekniklerin sayısında artış gözlenmiştir. Ayrıca ders imecesi yönteminin derslerin planlama ve uygulama aşamasına yönelik avantaj, zorluk ve dezavantajlar ortaya çıkmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, ders imecesi uygulamaları ve çalışmalarına yönelik birtakım önerilerde bulunulmuştur
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate the effect of lesson study method subjected to elementary school mathematics teachers on the enrichment of the teaching methods and techniques used in their teaching practices. In addition, investigating teachers' opinions towards using lesson study was another purpose of this study. The research method utilized in this study was action research, one of the qualitative research methods. Among the random sampling methods, the participants were selected through purposive sampling method. Interview forms, observations, focus group interviews, field notes, dairies and some other documents were used as data collection tools. In addition, the study benefitted from audio and video recordings in order to support the data gathered from observations and interviews. The study completed in six weeks with three lesson study cycles. In this study, the data gathered from the study was analyzed through explanatory content analysis method. The process that Goetz and LeCopmte (1981) followed was used in this study's data coding processes. Within this framework, both the teachers' development in using teaching methods and techniques in angles subject and their opinions towards applied lesson study during planning and application phases of their lesson were investigated. The result of this study indicated that teachers gained broader perspective about the lesson study and, therefore, revised their lessons by using different teaching methods and techniques. After completing the lesson study applications with three cycles, it was observed that the number of teaching methods and techniques used by the participating teachers increased. Moreover, teachers indicated lesson study method's advantages, difficulties and disadvantages during planning and application phases of the lessons. According to the findings of this study, some recommendations were proposed for the lesson study research and applications.