Tek ve çok değişkenli proses kontrol diyagramları ve beyaz eşya sektöründe uygulanması
Univariate and multivariate process control charts and its application to white goods industry
  1. Tez No: 264924
  2. Yazar: MERVE DOĞRUEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEYRAN ORHUNBİLGE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, İstatistik, İşletme, Engineering Sciences, Statistics, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
İstatistik tekniklerin kalite kontrolünde kullanıldığı en önemli araçlardan biriİstatistik Proses Kontrol Diyagramları'dır. Bu tez kapsamında proses değiskenleriniaynı anda inceleyen çok değiskenli Hotelling T2 Kontrol Diyagramlarının, prosesdeğiskenlerini ayrı ayrı inceleyen tek değiskenli IX-MR Kontrol Diyagramlarındanüstün yönlerinin arastırılması hedeflenmistir. Tez dört ana bölümden olusmaktadır.İlk üç bölümde konu kapsamındaki teorik bilgiler anlatılmıs, dördüncü bölümde isebeyaz esya imalat sanayinde bir uygulama yapılmıstır.İlk bölümde, Türkiye'de Beyaz Esya Üretimi ve Önemine yer verilmistir.İkinci bölümde, tek değiskenli proses kontrol diyagramları (Shewhart,CUSUM, EWMA Kontrol Diyagramları) ve çok değiskenli proses kontroldiyagramları ( Ki-Kare, Hotelling T2, MEWMA, MCUSUM) ele alınıp, Hotelling T2Kontrol Diyagramlarının varsayımları (doğrusallık, çoklu normallik, varyans-kovaryansmatrislerinin esitliği, otokorelasyon olmaması varsayımları) ve HotellingT2 Kontrol Diyagramlarına dair detaylı bilgiler sunulmustur.Üçüncü bölümde tek değiskenli kontrol diyagramları ile çok değiskenlikontrol diyagramlarının karsılastırılması yer almaktadır.Son bölüm olan dördüncü bölümde ise; beyaz esya imalat sanayinde yapılmısolan bir uygulama bulunmaktadır. Proses, Hotelling T2 Kontrol Diyagramları ve IX-MRKontrol Diyagramları ile analiz edilmis ve her iki yöntemle elde edilen sonuçlarkarsılastırılmaktadır.
Özet (Çeviri)
One of the most important statistical technics used in quality control of isStatistical Process Control Charts. In the scope of this thesis, the superiority ofmultivariate Hotelling T2 control charts which examine the process variablessimultanously, to univariate IX-MR control charts which examine the processvariables seperately is aimed. This thesis consists of four sections; in the first threesections theoretical background is given and in the fourth section an application towhite goods industry is demonstrated.In the first section, Production of White Goods and Its Importance in Turkeyis discussed.In the second section, univariate control charts (Shewhart, CUSUM, EWMAControl Charts) and multivariate control charts (Chi-Square , Hotelling T2, MEWMA,MCUSUM) are discussed and assumptions of Hotelling T2 control charts (linearity,multinormality, equivalence of variance and covariance matrices and assumptions ofnon-autocorrelation) are explained in details. Furthermore detailed informationabout Hotelling T2 control charts is given.A comparison between univariate control charts and multivariate controlcharts is presented in the third section,.Last section involves an application to white goods industry is explained. Theprocess has been analyzed with Hotelling T2 control charts and IX-MR controlcharts. Then, the results obtained from two technics are compared.