Yozgat Çukuryurt Deresi Yağış Havzasında dere akımları üzerinde etkili olan bazı toprak özellikleri ile fizyografik etmenlerin belirlenmesi üzerine araştırmalar
Investigations on determination of some soil properties and physiographic factors affecting the stream flows in the Yozgat Cukuryurt Creek Basin
  1. Tez No: 573702
  2. Yazar: NUH ERDEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT REİS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Araştırma alanı Türkiye'nin İç Anadolu Bölgesinde yer almakta olup, Yozgat il merkezine 127 km uzaklıkta bulunmaktadır. Arazi kullanım şekilleri ve fizyografik faktörler toprak özelliklerinin değişiminde etkili olan etmenlerin başında gelmektedir. Yapılacak olan bu araştırmada farklı arazi kullanım şekilleri (orman, tarım, mera) altında gelişen toprakların bazı fiziksel, kimyasal ve hidrolojik özellikleri (tekstür, pH, organik madde, tane yoğunluğu ) belirlenmiştir. Ayrıca erodibilite indekslerinden dispersiyon oranı ile araştırma alanının erozyon eğilim durumu tespit edilecektir. Bununla beraber Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) ortamında Yozgat Çukuryurt Deresi Yağış Havzasında bazı fizyografik faktörlere, dere sınıflarına ve güncel arazi kullanımına ait haritalar oluşturulmuştur. Araştırmada elde edilen verilere göre en yüksek organik madde, kil değeri, tane yoğunluğu değerleri orman alanında belirlenirken; en düşük değerlerde tarım alanında tespit edilmiştir. Yapılan korelasyon analizi sonucunda arazi kullanım şekilleri ve toprak özellikleri arasında ilişkiler tespit edilmiştir. Yozgat Çukuryurt Deresi Yağış Havzasında gerçekleştirilen çalışmada elde edilen haritalar ve tespit edilen toprak özellikleri yöreye ve benzer özellikleri taşıyan alanlarda erozyon, sel ve taşkın gibi tedbirlerin alınması için önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
The study area is located in the Central Anatolia region of Turkey, Yozgat is located 127 km from the city center. Land use types and physiographic factors are among the most important factors in changing soil properties. In this study, some physical, chemical and hydrological properties (texture, pH, organic matter, grain density) of soils developed under different land use types (forest, agriculture, pasture) were determined. In addition, the dispersion ratio of the erodibility indexes and the erosion tendency of the research area will be determined. In addition to this, maps of some physiographic factors, stream classes and current land use have been created in the Yozgat Çukuryurt Creek Precipitation Basin using Geographical Information Systems (GIS) environment. According to rasults in the study, the highest organic matter, clay value and grain density values were determined in the forest area; the lowest values were determined in the agriculture area. The maps obtained in the study carried out in the Yozgat Çukuryurt Creek Precipitation Basin and the determined soil characteristics are important for taking measures such as erosion, flood and flood in the region and similar areas.