Cisim ve bazı modüller üzerinde Gröbner taban incelemesi
Grobner basis examination on fields and some modules
  1. Tez No: 573701
  2. Yazar: MEHMET ARVAS
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH ÇAĞMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu tezde Gröbner tabanları incelenerek modüllerde Gröbner tabanı yardımıyla polinom indirgemesinin nasıl yapılacağı hakkında bilgi verilmiştir. Tezin ilk bölümünde giriş yapılmış ve ikinci bölümünde cisimler üzerinde tek değişkenli ve çok değişkenli polinomların indirgemesi, terim sıralamaları ve bölme algoritması üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölüm Gröbner taban tanımı, S-Polinomları, Buchberger Algoritması ve İndirgenmiş Gröbner tabanlarına ayrılmıştır. Son olarak dördüncü bölümünde Modül teori hakkında bazı bilgiler verilerek Modüllerde Gröbner tabanları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Gröbner bases were examined and some information was given about how to make polynomial reduction by using Gröbner basis in modules. In the first part of the thesis, introduction was made and reduction of univariate and multivariate polynomials, term ordering and division algorithm over fields are emphasized in the second section. The third section is attributed to the Gröbner basis definition, S-Polynomials, Buchberger Algorithm and Reduced Gröbner bases. Finally, in the fourth chapter, some information about Module theory is given and Gröbner bases in Modules are discussed.