Yeni NN tipli ligandlarının palladyum komplekslerinin Sentezi ve Karakterizasyonu
Synthesis and characterization of palladium complexes of new NN type ligands
- Tez No: 573718
- Danışmanlar: PROF. DR. ESİN İSPİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Çeşitli kullanım alanına sahip hem endüstriyel uygulamalar için kullanılabilecek hem de bilimsel (özellikle koordinasyon kimyası) açından yeni olan yeni azo bileşikleri ve palladyum kompleksleri sentezlenmiştir. Sentezlenen azo bileşiklerinin yapıları karakterize edilmiştir. Bu amaçla spektral ve analitik metotlar kullanılmıştır. Bu çalışmada azo grupları içeren iki yeni azo bileşiği ve bunların Pd kompleksleri sentezlendi. Elde edilen bileşiklerin yapısal karakterizasyonları çeşitli spektroskopik teknikler kullanılarak gerçekleştirildi. Bu çalışmada ilk olarak azo grupları sentezlenmiştir. Aromatik amin bileşiği olan 4-brom anilin ve anilin 3-hidroksi pridin ile 0°C'nin altında diazolanarak (E)-6-((4-bromophenyl)diazenyl)pyridin-3-ol ve (E)-6-(phenyldiazenyl)pyridin-3-ol sentezlenmiştir. Kenetleme reaksiyonu sonucunda sentezlenen ligandlar ve paladyum ile metal kompleksleri sentezlenmiştir. Sentezi yapılacak azo gruplarının ve metal komplekslerinin çeşitli analitik ve spektroskopik metotlar yardımıyla yapıları karakterize edilmiştir.
Özet (Çeviri)
New azo compounds and palladium complexes of various uses have been synthesized, which are both novel for scientific applications (especially coordination chemistry) and can be used for industrial applications. The structures of the synthesized azo compounds were characterized. Spectral and analytical methods were used for this purpose. In this study, two new azo compounds containing azo groups and their Pd complexes were synthesized. Structural characterization of the compounds obtained was carried out using various spectroscopic techniques. In this study, firstly, azo groups were synthesized. (E) -6 - ((4-bromophenyl) diazenyl) pyridin-3-ol and (E) -6- (phenyldiazenyl) by diazotizing the aromatic amine compound 4-bromine aniline and aniline with 3-hydroxy pyridine below 0 ° C. ) pyridin-3-ol was synthesized. Ligands and palladium and metal complexes were synthesized as a result of the coupling reaction. The structures of the azo groups and metal complexes to be synthesized were characterized by various analytical and spectroscopic methods.