Bazı biber genotiplerinin domates lekeli solgunluk virüsü(TSWV)'ne karşı dayanıklılıklarının belirlenmesi
Determination of response of the some pepper genotypes to the tomato spotted wild virus(TSWV)
- Tez No: 573719
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEKİR BÜLENT ARPACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Biberlerde Domates Lekeli Solgunluk virüsüne bilinen tek dayanıklılık geni olan Tsw, dayanıklılığın üstesinden gelen izolatların yaygınlaşması nedeniyle etkisini yitirmişir. Bu tez çalışmasında, Kilis ili biber üretim alanlarında Domates Lekeli Solgunluk Virüsünün yaygınlığı ve bazı biber genotiplerinin TSWV'ne tepkileri belirlenmeye çalışılmıştır. Kilis ili'nden toplanan 32 örneğin 12'sinde (%37,5) Domates Lekeli Solgunluk Virüsü'ne rastlanmıştır. Seçilen TSWV 7 izolatı Nicotiana tabacum ve Nicotiana benthamiana bitkilerinde çoğaltılarak, TSWV etmenine dayanıklılık kaynağı belirlemek amacı ile 32 biber genotipine mekanik olarak bulaştırılmıştır. Bu genotiplerde Tsw geninin olup olmadığı moleküler yöntemlerle belirlenmiştir. Tsw geni bulunan PI 152225, PI159236 ve Chi 7 genotiplerinde TSWV 7 izolatı inokülasyonun 15. gününde negatif sonuç vermiş, bu genin bulunmadığı P4 ve P7 negatife yakın değerler almıştır. TSWV 7 izolatı dayanıklılığı kırmayan izolat olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The only resistance gene Tsw known to the tomato spotted wilt virus in peppers has lost its effect due to the spread of isolates that overcome resistance. In this thesis, the prevalence of Tomato-spotted wilt virus in pepper cultivated field in Kilis and the response of some pepper genotypes to TSWV was investigated. Twelve of the 32 samples (37.5%) collected from Kilis Province were infected with Tomato Spotted Wilt Virus. The selected TSWV 7 isolate was multiplied in Nicotiana tabacum and Nicotiana benthamiana plants and mechanically inoculated with 32 pepper genotypes to determine the source of resistance to TSWV. The Tsw gene was determined by molecular methods in these genotypes. Tsw gene was determined in PI 152225, PI159236 and Chi 7 genotypes, TSWV 7 isolate showed negative results on the 15th day after inoculation, and P4 and P7 were negative. The isolate of TSWV 7 was determined as common and not resistant breaking isolate.