33 numaralı Edirne Şer'iyye sicili'nin (H. 1058-1059 / M. 1648 -1649) değerlendirilmesi
Analysis of Edirne Shari'a register numbered 33 dated (1058- 1059 / A.D. 1648- 1649 )
- Tez No: 573762
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLSER OĞUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Osmanlı tarihi ve şehir tarihi araştırmalarında önemli kaynaklar arasında yer alan Şer'iyye Sicilleri kullanılarak yapılan bu tezin çalışma konusu 33 Numaralı Edirne Şer'iyye Sicili'dir. 33 Numaralı Sicil hicrî 1058- 1059 yıllarını, miladî 1648- 1649 yıllarını kapsamaktadır. Sicil defteri seksen beş varaktan oluşmaktadır. İncelenen defterdeki kayıtlara bakıldığında alacak davaları, borç davaları, miras davaları, vasi tayinleri, nâzır tayinleri, vekil tayinleri, köle azad etme davaları, sulh olma davaları, alım davaları, satım davaları, nafaka davaları, hibe etme davaları, temlik etme davaları, vakıflarla ilgili davalar, reşit olma davası gibi konular bulunmaktadır. 33 Numaralı Edirne Şer'iyye Sicili'nin (H. 1058-1059 /M. 1648-1649) Değerlendirilmesi isimli tez çalışmasında önce Edirne'nin tarihi ve Şer'iyye Sicilleri hakkında bilgiler verilmektedir. Daha sonra ise sicilde yer alan belgelerin konularına göre tasnifi yapılmakta ve defterde geçen belgelerin anlaşılabilir şekilde özetleri yazmaktadır. Çalışmanın ilerleyen kısımlarında ise elde edilen bilgiler değerlendirilmekte ve miladî 1648 ve 1649 yılları arasındaki zaman dilimi içinde Edirne'deki sosyal hayat ve ekonomik durum ortaya konulmaya çalışılmaktadır. Buradan hareketle elde edilen bütün bu bilgiler Edirne'nin sosyal ve ekonomik tarihine katkı sunacaktır.
Özet (Çeviri)
The subject of this theises is Edirne Sharia Registry No 33. The registry covers 1058- 1059, miladî 1648- 1649 years. The notebook consists of eighty- five sheets. The notebook, which is examined, consists of lawsuits; creditor's cases, debt cases, inheritance cases, guardianship cases, slave emancipation of attorney, sale of cases, the case to grant, foundations cases. Edirne Sharia Registry Number 33 (1058- 1059/ G. 1648- 1649) evaluation of the thesis work consists of four parts. The first part and the second part gives information about what the Shariah Registers are, content information, history and importance, physical characteristics, and judge. In addition, this section contains information about what documents the Sharia Registers consist of and how these documents are kept. In addition, in this sections, the history and importance of Edirne is mentioned and the registers of Edirne Sharia are introduced. In the third part of the study, the documents in the register are classified according to the subjects and the summaries of the provisions in the notebook are written comprehensible. In the fourth part of the study, according to the information obtained, the social life and the economic situation of Edirne in the period between 1648 and 1649 BC are evaluated. All this information will contribute to Edirne's social and economic history.