Amasya ili Coreoidea (Hemiptera: Heteroptera) üstfamilyası üzerine taksonomik ve faunistik araştırmalar
A study on the Coreoidea (Hemiptera: Heteroptera) fauna of Amasya province, Turkey
  1. Tez No: 573763
  2. Yazar: PINAR ZENGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET DURSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Amasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışma, 2018 yılında Amasya ve çevresinden 44 farklı vejetasyona sahip lokaliteden toplanmış ve Amasya Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü koleksiyonunda bulunan teşhisi yapılmamış Coreoidea üstfamilyasına ait ergin örneklerle gerçekleştirilmiştir. Örneklerin teşhis edilmesi sonucunda, Stenocephalidae familyasına ait 1 cinse bağlı 2 tür, Rhopalidae familyasına bağlı 8 cinse ait 13 tür, Alydidae familyasına ait 2 cinse bağlı 3 tür ve Coreidae familyasına bağlı 11 cinse ait 16 tür tespit edilmiştir.Tespit edilen türlerden 29'u Amasya Heteroptera faunasını için ve Brachycarenus languidus, Agraphopus suturalis, Coriomeris alpinus ve Corizus brevicornis Karadeniz Bölgesi için yeni kayıt olarak belirlenmiştir. Amasya, zoocoğrafik olarak önemli mikroklima alanlarına sahip olmasından dolayı Türkiye'de çok önemli fauna elemanlarını bir arada bulundurur. Amasya ve çevresinde Coreoidea üstfamilyası türlerinin orijinleri incelendiğinde 20 türün Holomediterranean, 3 türün Irano-Turanian, 3 türün Pontomediterranean, 3 türün Euro-Siberian, 2 türün Mediterranean, 2 türün cosmopolit, 1 türün endemik olduğu belirlenmiştir. Elde edilen verilere göre Amasya ve çevresinde Holomediterranean türlerinin oldukça yaygın olduğu saptanmıştır. Ayrıca pek çok endemik türün kaydı verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study material was obtained from 44 localities with different vegetation and habitat in Amasya province in the year 2018. Furthermore, the unpublished material previously collected in Amasya, which is preserved in the collection at theBiology Department of the Faculty of Arts and Science, Amasya University. 2 species belongingto 1 genera of the Stenocephalidae family, 13 species belongingto 8 genera of the Rhopalidaefamily, 3 species belongingto 2 genera of theAlydidae family and 16 species belongingto 11 genera of the Coreidae family have been recorded from the environment of Amasya. Of them, 29 species are new records for the Heteroptera fauna of Amasya and Brachycarenus languidus, Agraphopussuturalis, Coriomeris alpinus and Corizus brevicornis for the Black Sea region of Turkey. The geographical location of Amasya within many microclimateareas is very important for faunal component of Turkey. 20 species origin of Holomediterranean, 3 speciesorigin of Irano-Turanian, 3 speciesorigin of Pontomediterranean, 3 species origin of Euro-Siberian, 2 species origin of Mediterranean, 2 species origin of cosmopolitan, 1 species endemic have been recorded from Amasya. Holomediterranean species are a very common and abundant in the surroundings of Amasya. Furthermore, the record of an endemic species has been reporded from Amasya.