Metamalzemeler ile enerji hasatlama
Energy harvesting with metamaterial
- Tez No: 573772
- Danışmanlar: PROF. DR. BARIŞ AKAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Günümüzde makro enerji hasatlama sistemlerinin yanı sıra mikro enerji hasatlama sistemleri de büyük önem arz etmektedir. Mikro ölçekteki enerji hasatlama sistemler, çevrede bulunan titreşim, basınç, elektromanyetik dalga v.b. fiziksel niceliklerden enerji elde edilmesini sağlayan sistemlerdir. Tez kapsamında, metamalzeme tabanlı enerji hasatlayıcı yapılar kullanılarak ortamda bulunan elektromanyetik dalganın AC akıma çevrilmesi sağlanmıştır. Çalışmalar sırasında CST Microwave Studio tam dalga paket yazılım programı, hem yansıma değerleri hem de verimlilik değerlerinin elde edilmesi için kullanılmıştır. Günümüzde en çok kullanılan iletişim bantları olan GSM ve Wi-Fi bantlarını kapsayan 0,9 GHz, 1,8 GHz, 2,6 GHz ve 5,8 GHz frekanslarını kapsayan tek bantlı, çift bantlı ve dört bantlı metamalzeme tabanlı enerji hasatlayıcı yapıları tasarlanmıştır. Ayrıca hedeflenen dört frekansta EM hasatlama yapabilecek çok katmanlı ve bükülebilir yapıların da simülasyon çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Dört frekans bandında ve tek katmanlı olarak tasarlanan yapılar için en iyi hasatlama verimliliğine sahip MM tabanlı enerji hasatlayıcı yapısı fotolitografi yöntemi ile üretilmiştir. Üretilen malzemeye ait yansıma parametresi laboratuvar ortamında yarı yankısız odada, network analizör kullanılarak ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
nowadays, macro-energy harvesting systems, as well as micro-energy harvesting systems are of great importance. Energy harvesting in the micro scale is the systems that provide energy from the physical quantities such as vibration, pressure, electromagnetic wave etc. in the environment. Within the scope of the thesis, the electromagnetic wave in the environment was converted to AC current by using metamaterial-based energy harvesting structures. During the studies, CST Microwave Studio full wave packet software program was used to obtain both reflectance and efficiency values. Single-band, dual-band and quad-band metamaterials-based energy harvesting structures covering the frequencies of 0.9 GHz, 1.8 GHz, 2.6 GHz and 5.8 GHz, which are the most widely used communication bands, are designed. In addition, simulation studies of multi-layered and bendable structures that can harvest EM at four targeted frequencies were performed. The energy harvesting structure based on metamaterial has been produced by photolithography method which has the best harvesting efficiency for structures designed in four frequency bands and single layer. The reflection parameter of the produced material was measured in a semi-anechoic chamber in the laboratory using the network analyzer.