Ortaokul 8. sınıf öğrencilerinin bilimsel süreç becerileri, akademik başarıları, rutin olan ve rutin olmayan problemlerdeki test başarıları arasındaki ilişkilerin analizi
Analysis of the results between scientific process skills, academic achievements, non-routine and non-rutine problems
  1. Tez No: 573786
  2. Yazar: İDRİS ARSLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMET ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu araştırmanın amacı ortaokul 8. sınıf öğrencilerinin bilimsel süreç becerileri, akademik başarısı ile rutin olan problemler test başarısı ve rutin olmayan problemler test başarısı arasında ilişki olup olmadığının belirlenmesidir. Araştırmada nicel tarama yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Adana ili Seyhan ilçesinden iki farklı ortaokulda, Kocaeli ili İzmit ilçesindeki iki farklı ortaokulda ve İstanbul ili Bahçelievler ilçesinin bir ortaokulunda 8. sınıfa devam eden 321 öğrenci oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak, e-okul sisteminden öğrencilerin akademik basarısı, TIMSS sınavının farklı yıllardaki sorularından seçilerek oluşturulan Rutin Olan Problemler Testi ve Rutin Olmayan Problemler Testi ile Aydoğdu ve arkadaşları (2012) tarafından geliştirilen Bilimsel Süreç Becerileri Ölçeği kullanılmıştır. SPSS 21 paket programı kullanılarak, eşleştirilmiş örneklem t-testi analizi, bağımsız örneklem t-testi analizi, ve korelasyon analizi yapılarak araştırmanın bulgularına ulaşılmıştır. Elde edilen verilerin sonucunda, öğrencilerin rutin problemlerdeki test başarısının rutin olmayanlara kıyasla daha yüksek olduğu, rutin olmayan problemler çoktan seçmeli test başarısısının ise rutin olmayan problemler açık uçlu test başarısına gore daha yüksek olduğu görülmüştür. Bilimsel süreç becerileri ile rutin olan ve rutin olmayan problemler arasında pozitif yönde ve anlamlı ilişki, akademik başarı ile rutin olan ve rutin olmayan problemler arasında pozitif yönde ve anlamlı ilişki, bilimsel süreç becerileri ile akademik başarı arasında da poztif yönde ve anlamlı ilişki gözlemlenmiştir. Ayrıca, cinsiyete göre bilimsel süreç becerileri, akademik başarısı, rutin olan ve rutin olmayan problem test başarısı arasında anlamlı fark olduğu bulgusuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine whether there is a relationship between scientific process skills, academic success and the success of the poblems test success and non-routine problems of the middle school 8 th grade students. In the study, relational screening model was used. The study group consisted of 321 high school students from two different secondary schools in the province of Seyhan, Adana and two different secondary schools in Kocaeli and one secondary school in Bahçelievler, İstanbul. As a data collection tool, the students' academic achievement from the e-school system, the Test of Routine Problems and the Non-Routine Problems Test, which were formed by selecting the TIMSS exam in different years, and the Scientific Process Skills Scale developed by Aydoğdu et al. (2012) were used. Using SPSS 21 package program, paired sample t-test analysis, independent sample t-test analysis, and correlation analysis were used to find the findings of the study. As a result of the data obtained, it was seen that the test success of the students in routine problems was higher than the non-routine, non-routine problems and multiple-choice test success was higher than the non-routine problems. A positive and significant relationship was found between scientific process skills and routine and non-routine problems, a positive and significant relationship between academic achievement and routine and non-routine problems, and a positive and significant relationship between scientific process skills and academic achievement. Also, according to gender, scientific process skills, academic success, routine and non-routine problem test success was found to be a significant difference.