Geogebra destekli etkinliklerin geometrik akıl yürütme sürecine ve başarıya etkisinin incelenmesi
An investigation into the impact of geogebra-supported activities on geometric reasoning and academic achievement
- Tez No: 912140
- Danışmanlar: PROF. DR. ARZU AYDOĞAN YENMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 463
Özet
Bu araştırmada, GeoGebra destekli etkinliklerin ortaokul öğrencilerinin geometrik akıl yürütme becerileri ve akademik başarıları üzerindeki etkileri incelenmiştir. Matematik öğretiminin temel hedeflerinden biri olan geometrik akıl yürütme becerileri, problem çözme, soyut düşünme ve kavramsal ilişkilendirme gibi üst düzey bilişsel süreçlerin gelişiminde kritik bir rol oynamaktadır. GeoGebra yazılımı, sunduğu dinamik görselleştirme, anlık geri bildirim ve etkileşim özellikleri sayesinde, öğrencilerin soyut matematiksel kavramları somutlaştırmasına ve kavramsal anlayışlarını derinleştirmesine olanak tanımaktadır. Araştırma, bu yazılımın analiz, genelleme, rutin olmayan problem çözme ve neden gösterme gibi geometrik akıl yürütme süreçlerindeki etkilerini kapsamlı bir şekilde ele almayı amaçlamaktadır. Araştırma, Niğde ilinde bir devlet okulunda öğrenim gören 7. Sınıf öğrencilerinden oluşan bir örneklem üzerinde on haftalık bir uygulama süreci kapsamında gerçekleştirilmiştir. Karma yöntem yaklaşımının kullanıldığı çalışmada, nicel veriler test sonuçlarından, nitel veriler ise öğrenci çözümleri, ses kayıtları, yazılı görüş formları ve gözlem notlarından elde edilmiştir. Elde edilen bulgular, GeoGebra'nın öğrencilerin geometrik akıl yürütme becerilerini geliştirerek bağımsız düşünme, stratejik problem çözme ve eleştirel akıl yürütme yetilerini anlamlı ölçüde artırdığını göstermektedir. Özellikle, yazılımın sunduğu adım adım ilerleme, sürükleme ve geri bildirim özelliklerinin, öğrencilerin genelleme yapma ve gerekçelendirme becerilerini güçlendirdiği tespit edilmiştir. Bu bağlamda, GeoGebra'nın öğrencilerin geometrik kavramları anlamlandırmalarını, soyut bilgiyi somut gözlemlerle ilişkilendirmelerini ve yaratıcı düşünme süreçlerine yönelmelerini destekleyen etkili bir araç olduğu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study investigates the effects of GeoGebra-supported activities on middle school students' geometric reasoning skills and academic achievement. Geometric reasoning, a key objective of mathematics instruction, plays a crucial role in developing higher-order cognitive processes such as problem-solving, abstract thinking, and conceptual association. GeoGebra software, with its dynamic visualization, real-time feedback, and interactive features, facilitates students' concretization of abstract mathematical concepts and deepens their conceptual understanding. The study aims to comprehensively examine the software's impact on various aspects of geometric reasoning, including analysis, generalization, solving non-routine problems, and justification processes. The research was conducted over a ten-week implementation process involving a sample of 7th-grade students from a public school in Niğde. Employing a mixed-methods approach, quantitative data were collected through test results, while qualitative data were obtained from student answers, audio recordings, written feedback forms, and observation notes. Findings reveal that GeoGebra significantly enhances students' geometric reasoning skills, promoting independent thinking, strategic problem-solving, and critical reasoning abilities. Notably, the software's step-by-step progression, drag-and-drop, and feedback features were found to meaningfully improve students' generalization and justification skills. In this context, GeoGebra has been identified as an effective tool that supports students in conceptualizing geometric concepts, associating abstract knowledge with concrete observations, and engaging in creative thinking processes.