Düşük odap (β-n-oxalyl-l-α,β-diaminopropionic) içeriğine sahip mürdümük (lathyrus sativus l.) hatlarının antalya sahil koşullarında tohum verimi ve bitkisel özellikleri
Seed yield and plant characteristics of grass pea (Lathyrus sativus L.) genotypes with low ODAP (β-N-oxalyl-L-α,β-diaminopropionic) content in Antalya coastal
  1. Tez No: 573788
  2. Yazar: ELÇİN AKSU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmanın amacı, ICARDA (International Center for Agricultural Research in the Dry Areas) 'dan sağlanan 24 adet düşük ODAP içeriğine sahip mürdümük hattı ve Ceora ile Gürbüz-2001 çeşitlerinde oluşan toplam 26 mürdümük genotipinin tohum verimi ve bitkisel özelliklerinin belirlenmesidir. Deneme, Antalya sahil koşullarında 2017-2018 yetiştirme sezonunda, tesadüf blokları deneme desenine göre üç tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Araştırmada, genotiplerin çiçeklenme süresi (gün), bitki boyu (cm), dal sayısı (adet), bakla eni (cm), bakla boyu (cm), bitkide bakla sayısı (adet), biyolojik verim (kg/da), tohum verimi (kg/da), bin tane ağırlığı (g) ve hasat indeksi (%) özellikleri incelenmiştir. Çalışma sonucunda elde edilen değerlere göre; %50 çiçeklenme gün sayısı 98 - 113 gün, bitki boyu 56.53 – 73.13 cm, dal sayısı 11.66 – 18.33 adet, bitkide bakla sayısı 12.60 – 21.53 adet, bakla eni 1.02 – 1.35 cm, bakla boyu 3.26 – 4.00 cm, biyolojik verimi 327.4 – 691.7 kg/da, tohum verimi 80.69 – 228.41 kg/da, bin tane ağırlığı 69.67 – 104.68 g, hasat indeksi %21.60 – 82.15 arasında değişmiştir. Elde edilen sonuçlar düşük ODAP içeriğine sahip mürdümük genotiplerinin Antalya sahil koşullarında başarıyla yetiştirilebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the seed yield and plant characteristics of a total of 26 grass pea genotypes with 24 low ODAP contents obtained from ICARDA (International Center for Agricultural Research in the Dry Areas) and Ceora and Gürbüz-2001 varieties. The experiment was carried out in Antalya coastal conditions in the 2017-2018 growing season with three replications according to the randomized complete block design. In this study, the number of flowering days (day), plant height (cm), number of branches, pod width (cm), pod length (cm), number of pods per plant, biological yield (kg/da), seed yield (kg/da), thousand grain weight (g) and harvest index (%) properties were investigated. Present results indicate that the number of flowering days, plant height, number of branches, pod width, pod length, number of pods per plant, biological yield, seed yield, thousand grain weight and harvest index ranged from 98 to 113 days, 56.53 to 73.13 cm, 11.66 to 18.33, 12.60 to 21.53, 1.02 to 1.35 cm, 3.26 to 4.00 cm, 327.40 to 691.70 kg/da, 80.69 to 228.41 kg/da, 69.67 to 104.68 g and 21.60% to 82.15%, respectively. The results show that grass pea genotypes with low ODAP content can be successfully grown in Antalya coastal conditions.