Sprachvariationen in instant messaging apps wie whatsapp. Eine sprachwissenschaftliche analyse
Language variations in ınstant messaging apps like whatsapp. A linguistics analysis
- Tez No: 573793
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM EKTİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, Dilbilim, German Linguistics and Literature, Linguistics
- Yıl: 2019
- Dil: Almanca
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Dijital çağ ve günümüzde sürekli artan dijitalleşme sayesinde, yazılı ifadeler daha önce emsali görülmemiş bir şekilde arşivlenebilmektedir. Özellikle sanal iletişim ortamlarında yeni iletişim biçimlerinin sayısı giderek artmaktadır. Bu iletişim biçimlerine anlık mesajlaşma programları da dahil olmuştur. Bu düşünceden yola çıkarak, bu yüksek lisans tezinde yazılı mesajlar analiz edilmektedir. Söz konusu yazılı mesajlar, WhatsApp olarak adlandırılan dijital uygulamanın iki yıllık zaman dilimini kapsayan sohbet odalarından toplanmıştır. Bu mesajların çerçevesinde, dijital ve çok dilli iletişim için önem taşıyan, belirli dilbilimsel olguları yansıtan mesajlar bu çalışmada örnek olarak gösterilmiştir. Bu yüksek lisans tezinde ele alınan örnekler, dijital ve çok dilli iletişimi kullanan katılımcılar tarafından elde edilmiş olmaları nedeniyle kendilerini özel ve benzersiz kılmaktadır. Örnekleri oluşturan katılımcılar, Türk-Alman olarak nitelendirilebilecek, çok-dilli ve çok-kültürlü bir dil topluluğuna aittir. Bu çalışmada normal analize ek olarak, iki-dilli büyüyen kişilerin yaptığı çeviri hatalarına ve iletişimleri sırasında değiştirilen dile de özellikle yer verilmiştir. Bu nitel çalışmanın amacı, dilin, uluslararası dijitalleşmeden ne kadar etkilendiğini ve hangi değişikliklere ne şekilde maruz kaldığını göstermektir. Bu çalışmada genel olarak dil edinimi, dilin değişimi, gençler tarafından kullanılan dil, özel amaçlara hizmet etmesi için uydurulan diller, sokak dili ve chat dili gibi dil çeşitlerinin özellikleri ele alınmaktadır. Ayrıca, sosyal bir unsur olan dilin yapısı da incelenmektedir. Özellikle sözcük oluşum türleri ve bunların sanal iletişim bağlamındaki spesifik kullanımları, bu analizin önemli birer parçalarıdır. Tüm bunlara ek olarak, bu çalışmanın gelecekte nasıl daha farklı ele alınabileceğine ve geliştirilebileceğine ilişkin fikir verilmektedir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, due to the ever-increasing digitalisation, an enormous amount of archived speech date came to existence as it has never been seen before. An increasing number of innovative forms of communication occurs, like for example those in virtual communicative spaces as instant messenger chat rooms. The language data analysed in this scientific study were taken from various virtual WhatsApp chat rooms and collected over a two year period. In this context, exemplarily those excerpts of the text corpus were chosen that can reflect specific linguistic phenomena that are of a great importance for digital and multilingual conversations. The specialty and the point that makes this study uniquely positioned in this field of research are the speakers the linguistic data is derived from: The test subjects are part of a Turkish-German, multilingual and multicultural language community. The research hereby deals, beneath a regular rhetoric analysis, especially with interference errors and the code-switching phenomena as well. The intention of this qualitative study is to find out how far the language has internationally been influenced by the progress of digitisation and which changes it has undergone. Hereby, language change and language as a social phenomenon will be discussed and und not only language acquisition in general but also language varieties as youth language, plan language, slang and chat language and its characteristics considered. Especially different kinds of word formation and its specific types of use and contexts of use in the virtual communication space are considered an integral component of the present analysis. Finally, future opportunities to follow up this analysis and an outlook for future developments in this research are will be issued.