PV sistemlerinin yaşam döngüsü, enerji ve ekserji analiz
Life cycle analysis, energy and exergy analysis of PV systems
  1. Tez No: 573792
  2. Yazar: GÖKHAN EKİNCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HARUN KEMAL ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışmada kristal silikon güneş panelleri ile ince-film güneş panellerinin üretim prosesi adım adım incelenmiş sisteme olan madde girişi ve madde çıkışlarıyla yaşam döngüsü analizleri incelenmiştir. Daha sonra literatürdeki verilerle yaşam döngüsü analizlerinin sonuçları gösterilmiştir. Ardından 3 farklı güneş hücresi olan; monokristal, polikristal ve ince film maddelerden oluşturulan güneş paneli sistemlerinin önce enerji ve ekserji analizleri Denizli ilinde iki ayrı sistemde incelenmiştir. Buna ek olarak Denizli ilinde yapılan birinci sisteme göre Erzurum ve Konya ilinde de enerji ve ekserji analizleri yapılmış olup elde edilen sonuçlarla enerji ve ekserji verimliliği bakımından incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the production process of crystalline silicon solar panels and thin-film solar panels is investigated step by step, and the life cycle analysis of material input and material outputs to the system is examined. Then, the results of the life cycle analyzes are shown with the data in the literature. Then there are 3 different solar cells; Monocrystalline, polycrystalline and thin-film materials are firstly analyzed for energy and exergy analysis of solar panel systems in two separate systems in Denizli. In addition, according to the first system in Denizli, energy and exergy analyzes were conducted in Erzurum and Konya and the results were examined in terms of energy and exergy efficiency.