Türkiye'de inşaat sektöründe, vekalet sözleşmesikapsamında şantiye şefinin hukuki, cezai ve idarisorumluluğu üzerine bir araştırma
Turkey in the construction sector, proxy agreementlegal, penalty and administration of the chiefresearch on responsibility
  1. Tez No: 573796
  2. Yazar: ORKUN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYNUR KAZAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
İnşaat Mühendisliği kurucu mühendisliklerin en büyüğü olarak tanımlanmaktadır. Gerek içerdiği anabilim dalının diğer pek çok bilim dalından fazla olması gerekse iş kalemlerinin fazla olmasından dolayı iyi bir şantiye yöneticisinin pek çok konuya hakim olması fiilen kendisinden beklenemeyecek ise de bu çalışmanın devamında ayrıntısıyla anlatılacağı üzere hukuken kendisinden beklenmektedir. Bu beklenti safiyane bir beklenti olmayıp hukuki, cezai ve idari bir çok yaptırımı da içerisinde barındırmaktadır. Gerek yapılan işin ekonomik ve fiziki büyüklüğü gerekse karmaşıklığı bir kişinin kapasitesinin üzerinde mesai harcanmasını gerektirmektedir. Ancak şantiye yönetiminin tek elden yürütülmesi, ekipler arasındaki senkronizasyon gereğinin, bütçenin tek elden yönetilmesinin, sorumluluk sahibinin belirli olması gerekmesinin, idareye- alt yüklenicilere- mal sahibine- çalışanlara karşı tek bir muhattap olmasının fiilen zorunlu olmasının bir sonucu olarak karşımıza çıkmaktadır. Kolaylıkla anlaşılacağı üzere vekil mühendisin şantiye içerisinde çeşitli sebeplerden kaynaklanan bir çok sorumluluğu olacaktır. Bunların herbirinin incelenmesi şüphesiz ki bu seminer çalışmasının kapasitesinin çok üzerinde bir hacme sahip olacağından çalışmada durum örnekleme yoluyla anlatılmaya çalışılacak, somut olaylar hakkında Yargıtay kararları bilginize sunulacaktır. Bu fırsatla gerek konu seçiminde gerekse Tez çalışmalarım sırasında kısıtlı zamanınında yardımlarını esirgemeyerek ilgisini esirgemeyen hocam Prof. Dr. Aynur KAZAZ' a teşekkürlerimi sunuyorum.
Özet (Çeviri)
Civil Engineering is considered as the biggest of the founder engineerings. Even though it can't be expected from a construction site manager to be in command of many subjects actively because bath it includes more disciplines than many ather disciplines and also it has many business items, as it will be considered in this work specifically, it is legally expected from him/her. This expectationis not fond, it includes a lot ofpunitive and exectuve sanctions. Both the economic and physical extend of the business and the complexion of it,requires someone to work overtime acreding his/her capacity. However, the issue that management of the constructionsite should be carried out by only one person comes across us as the result of the necessityof sencronization among the teams, the management of the budget by one person, the necessity of having a specific responsible person, the obligation of having only one respondent against administration subcontractors- land ovwner- working people. As it is understood easily, the assignee engineer will have a lot of responsibilities inside the construction site because of many reasons. Since analyzing all of those reasons will definitely have a volume exceeding the capacity of this seminar work, the situation will be tried to be explained by sampling, the court of cassation arbitraments about concrete cases wil be introduced to you. With this chance, I want to thank to my advisor Asst. Prof. Dr. Aynur KAZAZ for bath choosing the topic and for giving her time and her interest during my thesis works.