Türkiye'de inşaat sektöründe uygulanmakta olan ihale yasalarının değerlendirilmesi
The evaluation of tender laws applied at building trade in Turkey
- Tez No: 168172
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SEMA ERGÖNÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Ill ÖZET YÜKSEK LİSAN TEZΓ TÜRKİYE'DE İNŞAAT SEKTÖRÜNDE UYGULANMAKTA OLAN İHALE YASALARININ DEĞERLENDİRİLMESİ”HAKAN İNCİ TRAKYA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ MİMARLIK ANABİLİM DALI DANIŞMAN : Yrd. Doç. Dr. Sema ERGÖNÜL ( MSGSÜ ) Gelişmekte olan ülkelerin en temel hedeflerinden biri yatırımlar yaparak büyümek ve istihdam yaratmaktır. Bu yatırımların gerçekleşmesinde en önemli aşamalardan biri ihale aşamasıdır. Çünkü ihaleler kamu kaynaklarının bir yerde özel sektöre aktarılarak yatırıma dönmesini sağlayan araçlardır. Kamu kaynaklarının daha doğru yönlendirilebilmesi için şeffaf ve adil bir ihale yasasına gereksinim vardır. Bu bağlamda kamu ihale yasalarının incelenmesi ve aksayan yönlerinin düzeltilmesi uygun olacaktır. Bu çalışmada, öncelikle 2886 sayılı Devlet İhale Kanunu, 4734 sayılı Kamu İhale Yasası ve Uluslararası ihale Usulleri incelenmiştir. Yasalar kendi içinde incelenip açıklandıktan sonra, yasaların birbirlerine benzer ve farklı yönleri, olumlu ve olumsuz yönleri belirtilmiştir. Ayrıca yasaların birbirlerine üstün ve eksik yönleri karşılaştırılarak, Kamu İhale Yasasının nasıl olması gerektiği üzerine öneriler sunulmuştur. Anahtar Kelimeler ; 1- Kamu İhale Yasası 2- İhale Usulleri 3- İhale Katılım Kuralları 4- İhale Yöntemi 5- Teklif
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY One of the main objectives of the developing countries is to enlarge with investing. One of the main steps of materializing these investments is the tender step. Because tenders are the agents getting back to the public resources to the investment by transferring them to the private sector. Quite transparent and fair tender law is needed for the best orientation of the public resources. Because of this analysing public tender laws and correcting the failure sides of them will be more appropriate. In this Project, first of all 2886 numbered State Tender Law, 4734 numbered Public Tender Law and International Tender Process are analized and explained. After analysing and expalining the laws, the same or different sides of laws are fastened. Also, the laws are compared, the positive and negative parts of the laws are compared and some suggestions are given about Public Tender Law. Keywords : 1- Public Tender Law 2- Tender Process 3- Rule of Tender Participation 4- Tender Method 5- Offer