Türkiye'de inşaat sektöründe kullanılan ön maliyet tahmini yöntemleri
Conceptual cost estimation methods in the construction sector in Turkey
- Tez No: 172158
- Danışmanlar: DR. MURAT KURUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 247
Özet
ÖZET Maliyet, bir işletmenin ana faaliyet konusuna ya da temel işletme amacına yönelik olarak tüketilen tüm mal ve hizmetlerin para birimi ile ölçülen değeridir. Sözleşme tipine, içeriğine ve şartnamelere göre bir inşaat projesinde taraflar arasında kapsamı değişen maliyet kavramı üç tip sözleşmede tarafların yükleneceği maliyet bileşenleri bakımından farklılık göstermektedir: maliyet + kar usulü, anahtar teslimi usulü ve birim fiyat usulü olmak üzere. Yüklenici bakımından riski yüksek olan anahtar teslimi tipi sözleşmede maliyet hesabının dikkatli yapılması malsahibi bakımından da maliyet + kar usulü sözleşmede maliyetin dikkatli hesaplanması ve kontrolü gerekir. Tez kapsamında ön inşaat maliyeti tahmini yöntemleri incelenmektedir. Bir inşaat projesinin inşaat maliyetinin hesaplanması sırasında genel olarak üç tür maliyet çeşidi göz önüne alınmaktadır. Bunlar dolaysız maliyetler, dolaylı maliyetler ve genel merkez (yönetim) giderleridir. Dolaysız maliyetler imalatların gerçekleştirilmesi sırasında meydana gelen, dolaylı maliyetler ise imalatların gerçekleştirilmesine direkt katkısı olmayan örneğin şantiyede kurulan geçici tesislerin amortismanı ya da kalite kontrol harcamaları gibi masraflar, genel merkez giderleri de işletme müdürlerinin, büro çalışanlarının maaşları gibi giderlerdir. Türkiye'de ve yurtdışındaki inşaat maliyeti ön tahmini amacıyla yapılan çalışmalar 148 adet literatür taraması sonucu elde edilmiş ve Türkiye'de kullanılırlığı internet üzerinden düzenlenen bir e-anket ile araştırılmıştır. Literatür taraması sonucunda ön tahmin amacıyla kullanılan yöntemler istatistik-olasılık analizi sonucu oluşturulan yöntemler, benzer proje ile karşılaştırmaya dayalı yöntemler ve yapay zekâ tekniklerine dayalı maliyet tahmin yöntemleri olarak ayrana tabi tutulmuştur. Bu yöntemlerden yapılan anket sonucunda Türkiye'de en çok bilinen yöntemlerin %79 oram ile benzer projeler ile karşılaştırmaya dayalı yöntemler ve %71 oran ile istatistik-olasılık analizine dayalı tahmin yöntemlerinden birim alan maliyetine dayalı yöntemlerin olduğu tespit edilmiştir. Yapay zekâ tekniklerine dayalı maliyet tahmin yöntemleri ise uygulamada pek kullanılmamakta olduğu belirlenmiştir. (%5) Ankete göre en çok kullanılan yöntemlerin ise birincisi sırada ortalama birim alan maliyetine dayalı ön tahmin yöntemi, ikincisi birim yöntem, üçüncüsü Bayındırlık ve İskân Bakanlığı m2 tahmin yöntemi, dördüncüsü benzer projelerin maliyet verilerinin güncelleştirilmesine dayalı tahmin yöntemi olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
CONCEPTUAL COST ESTIMATION METHODS IN THE CONSTRUCTION SECTOR IN TURKEY SUMMARY Cost is the value which is evaluated by money of consumption of all goods and serves because of the basic activity or the first aim of a firm. According to the contract type, content and specifications, the content of cost changing between the constructor and owner has differences among three types of agreements which are unit price type agreements, cost + markup and lump-sum contracts. For a contractor, if the contract is lump-sum contract then the cost should be estimated carefully not to lose money, for an owner a project contracted in cost + markup type should be estimated and controlled carefully. In the thesis conceptual construction cost estimating methods are investigated. Construction cost estimates consists of three main type of costs which are direct costs, indirect costs and main office expenses. Direct costs occur while executing construction activities, indirect costs contains quality control costs etc. and main office expenses contains wages of manager or office workers etc. 148 resources which are the books and articles prepared in Turkey or abroad, which are listed in sources section, are searced to find conceptual estimating methods related to construction industry. Their useablity is invetigated over internet by an online survey. Searching books and articles, 3 main methods are found for conceptual estimating methods. These are the methods which are obtained by statistical-probabilistic analysis, the methods by comparing same buildings, the methods applied by artificial intelligence technics. According to the survey it is found that the most known method in Turkey is the method by comparing same buildings at 79% and one of a method based on cost of unit area obtained by statistical-probabilistic analysis at 71%. Artificial intellingence technics are found to be not applied a lot because of not knowing much about it. %) The most used methods are firstly one of a method based on cost of unit area obtained by statistical-probabilistic analysis, secondly unit method, thirdly the Ministry of Public Works and Settlement m2 method and forthly the method by comparing same buildings. XI