W bileşiklerinin, L alt tabaka flüoresans verimi, L alt tabakasından M, N ve O alt tabakalarına ışımalı boşluk geçiş ihtimaliyetlerinin ölçülmesi
- Tez No: 573824
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURHANETTİN GÖKER DURDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışmada, W elementinin Saf ve Cl bileşikleri için L alt tabaka flüoresans verimleri, seviye genişlikleri ve L alt tabakasından M, N, O alt tabakalarına ışımalı boşluk geçişi ihtimaliyetleri üzerine kimyasal etkiler deneysel L X-ışını tesir kesitleri, σLi (i=α,β,γ), kullanılarak belirlendi. Numuneler, Am-241 radyoizotop kaynağından yayımlanan 59.5keV'lik γ-fotonları ile uyarıldı. Numunelerden yayımlanan L X-ışınları, yüksek çözünürlüklü Si(Li) dedektörü ile tespit edildi. Deney L X-ışını tesir kesitleri Durdu, 2010 doktora tezinden alınmıştır. Alınan L X-ışını tesir kesitleri kullanılarak, saf ve Cl bileşiklerindeki W için, L alt tabaka flüoresans verimleri, seviye genişlikleri ve L alt tabakasından M, N, O alt tabakalarına ışımalı boşluk geçişi ihtimaliyetleri yarı deneysel olarak belirlenmiş ve deneysel belirsizlik sınırları içinde kimyasal ortama bağlılık bulunmuştur. Bu çalışmanın amacı sahadaki bir eksikliği kapatmak ve yeni parametrelerin literatüre girmesidir. L alt tabaka flüoresans verimleri, seviye genişlikleri ve L alt tabakasından M, N, O alt tabakalarına ışımalı boşluk geçişi ihtimaliyetleri bazı araştırma grupları tarafından incelenmiş olsa da, W için bu parametreler üzerine kimyasal etkilerin adres gösterildiği bir çalışma bulunmamaktadır ve bu çalışma ilk analitik incelemedir.
Özet (Çeviri)
In this work, Chemical effect on L subshell fluorescence yields, level widths and radiative vacancy transfer probabilities of L subshells to the Mi, Ni and Oi subshells of Pure W and its Compounds in Cl have been determined using experimental L X-ray cross section σi (i=α,β,γ). The samples are excited by -rays 59.5 keV produced by an Am-241 radio isotope source. The L X-rays emitted from the samples were detected with a high resolution Si(Li) detector. Experimental L X-ray cross sections valus taken from Durdu, 2010, PhD Thesis. By taking L X-ray cross sections, L subshell fluorescence yields, level widths and radiative vacancy transfer probabilities of L subshells to Mi, Ni and Oi subshells of W and its Compounds have been semi-emprically determined and found to be dependent on chemical environment with in the range considering experimental uncertainty. The aim of this study is to close a deficit in the field and to enter the new parameters in to the literature. Although L subshell fluorescence yields, level widths and radiative vacancy transfer probabilities of L subshells to Mi, Ni and Oi subshells have been studied by some research group, there are not any studies addressing chemical effects on the those parameters of W and this is the first an¬alytical investigation.