Marker assisted backcross breeding for fusarium wilt (Fusarium oxysporum Schlecht. f. Sp. melongenae) in eggplant
Markır yardımlı geriye melezlme ile fusarıum solgunluğuna (Fusarıum oxysporum Schlecht. f. Sp. melongenae) karşı dayanıklı patlıcan geliştirilmesi
  1. Tez No: 573860
  2. Yazar: DERYA SAMUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEDİM MUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Patlıcan hem açık tarlada hem serada yetiştirilmekte ve hastalıklar önemli verim kaybına sebep olmaktadır. Fusarium oxysporum Schlecht. f. sp. melongenae, FOM) toprak kökenli bir patojen olup, fusarium solgunluğu hastalığına sebep olur. Markır yardımlı seleksiyonda kullanılmak üzere tek dominant genle kontrol edilen Fusarium solgunluğuna dayanıklılık veren gene bağlı moleküler markır daha önce geliştirilmiştir. Bu çalışmanın amacı markır yardımlı geriye melezleme yöntemi ile Fusarium solgunluğuna dayanıklı patlıcan hatlarının geliştirilmesidir. Donör ebeveynler“LS2436”(Solanum melongenae) hattından geliştirilen ve ilgili moleküler markırı taşıyan Fusarium solgunluğuna karşı dayanıklı olduğu belirtilen ileri seviye patlıcan hatlarıdır. Patlıcan ıslah materyalleri ilk önce ilgili moleküler markırlar ile taranmış ve ardından FOM izolatı ile klasik testlemeye tabi tutulmuştur. 533 adet genç fide kök daldırma yöntemi ile BATEM (Antalya/Türkiye)'den temin edilen FOM izolatı ile test edilmiştir. Moleküler markırlar ile dayanıklı olarak belirlenen tüm fidelerin inokülasyonda da dayanıklı oldukları görülmüştür. Markır yardımlı seleksiyon ve geri melezleme BC1F1 generasyonuna kadar devam ettirilmiş olup BC1F1 fideleri moleküler markırla taranmış ve ardından klasik testleme yapılarak markırın işaret ettiği dayanıklı fidelerin klasik testlemede de dayanıklı olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Dayanıklı: hassas oranı beklendiği gibi 1:1 olarak gözlenmiştir. Elde edilen sonuçlar markırın güvenilir olduğunu ve geliştirilecek olan Fusarium oxysporum f.sp. melongeae'ya dayanıklı patlıcan hatlarıyla ülkemizde sorun olan ve giderek yayılması beklenen FOM'a dayanıklı çeşitler geliştirilerek üreticilerin ekonomik anlamda zarar görmesi önlenebilecektir.
Özet (Çeviri)
Eggplants are produced in both greenhouse and open field, and fungal diseases cause significant yield loss. Fusarium oxysporum Schlecht. f. sp. melongenae, FOM) is a major soil-borne pathogen, causing vascular wilt disease in eggplant. A molecular marker tightly linked to single dominant gene (FOM) was previously available for use in marker assisted selection (MAS). The aim of the study was to develop eggplant lines resistant to Fusarium wilt by using a marker assisted backcross breeding approach. Donor parents were advanced eggplant lines known to have fusarium wilt resistance originating from“LS2436”(Solanum melongenae) lines. The eggplant breeding materials was first screened with the molecular markers linked to the FOM gene. Then, the 533 young seedlings representing various populations claimed to be resistant to the pathogen were both root-dip inoculated with FOM isolate obtained from BATEM institute (Antalya, Turkey), and screened with the molecular marker. All the seedlings identified as resistant using the markers survived the infection. Marker assisted selection and backcross programme was continued to BC1F1. The seedlings of BC1F1 population along with the parents and checks were again screened with molecular marker and then classical test. Results showed that all the plants selected by MAS showed resistance response to FOM in classical test. Resistance vs susceptible ratio was 1:1 as expected in BC1F1 generation. In conclusion, the marker is reliable for selection against FOM and developing new eggplant cultivars resistant to FOM via marker assisted backcross selection is feasible.