Representations of heterotopic spaces in Gurpreet Kaur Bhatti's plays Behsharam and Khandan
Gurpreet Kaur Bhattı'nin Behsharam ve Khandan adlı oyunlarındaki heterotopik mekanların temsiliyetleri
  1. Tez No: 573867
  2. Yazar: ABDÜLHÜDA ÖZTOP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DÜRRİN ALPAKIN MARTINEZ CARO
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Performing and Visual Arts, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Mekân çalışmalarında, heterotopya Foucault'nun terimi kullanımından beri her zaman teorisyenler arasında tartışma sebebi olmuştur. Fakat o zamandan beri terim tiyatro çalışmalarına uyarlanmış ve tiyatronun mekânsallarını keşfetmede etkin bir şekilde kullanılmıştır. Bu tez de İngiltereli Sih bir oyun yazarı olan Gurpreet Kaur Bhatti'nin iki oyunu Behsharam (2001) ve Khandan (2014)'ın mekânsallarını yüzeye çıkarmayı amaçlamaktadır. Bu oyunların mekânsal boyutu birbirine tezat oluşturan ve güncel meselelere meydan okuyan iki kutup oluşturmaktadır. Bu karşıt kutupların arasında heterotopik mekânlar oluşmakta ve İngiltereli izleyiciyi göçmenler ve onların İngiltere'deki deneyimlerini yeniden düşünmeye teşvik etmektedir. İlk oyunda heterotopik mekân neredeyse dağılmakta olan bir Sih ailenin üyeleri etrafında ortaya çıkmaktayken ikinci oyun benzer bir mekânı beyaz bir aile ile mukayese etme olanağıyla başka bir Sih ailenin bütün olarak etrafında sunmaktadır. Bu oyunlardaki heterotopyalar Foucault'nun ilkin keşfettiği ile ortak özellikler taşıyor olmalarına rağmen daha sonraki eleştirmenlerin çalışmalarıyla daha fazla ortak paydada buluşmaktadırlar. Lefebvre, Harvey ve güncel olarak ise terimi tiyatro çalışmalarına uyarlamış olan Joanne Tompkins gibi akademisyenler bu terimi toplumsal ve kültürel bağlamla birleştirmektedirler. Bundan dolayı oyunlardaki heterotopyalar ve göçmen toplulukları, özellikle İngiltere'deki Sih göçmenler ile ilgili siyasi gelişmeler arasında bağlantı kurmak kaçınılmaz olmaktadır. Bu tez Bhatti'nin Sih toplumu ile alakalı toplumsal ve kültürel sorunlara ışık tutan iki oyunundaki heterotopyaları ortaya çıkarmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
Heterotopia has always caused controversy among the critics ever since Foucault's use. However, it has also been adopted to theatre and applied in exploring theatre's spatiality. This thesis aims at bringing up to the surface the spatiality of two plays Behsharam (2001) and Khandan (2014) by a contemporary British Sikh playwright Gurpreet Kaur Bhatti because heterotopic spaces in the plays enable the British audience to think about an alternate ordering of the society. The spatial dimension of these two plays provides with two distinct poles contrasting each other and contesting contemporary issues. Between the opposing poles heterotopias emerge leading to a re-thinking of the immigrants and their experiences in Britain. While in the first play heterotopias are generated around the members of an almost disentangled Sikh family, the latter grants such spaces around a Sikh family as a whole providing a comparison to a white family. Even though the heterotopias generated through the plays have common characteristics with Foucault's heterotopia, they have more in common with the later critics' concerns. Scholars such as Lefebvre, Harvey and most contemporarily Joanne Tompkins, who adjusted the term for use in theatre studies blend the term with social and cultural politics. Therefore, it is inevitable to establish a connection between heterotopias in the plays and the social politics regarding the immigrant communities, particularly the British Sikh community. This thesis, consequently, aims to put forth the heterotopias emerging in Bhatti's recent plays shedding light onto the social and cultural politics concerning the Sikh community.