Anksiyete bozukluğu olan çocukların annelerinde ebeveyn bağlanma örüntülerinin incelenmesi
Parental attachment patterns in mothers of children with anxiety disorder
  1. Tez No: 573873
  2. Yazar: LİDER ZEYNEP KARAYAĞIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ UĞUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu araştırmada; anksiyete bozukluğu tanısı almış çocukların annelerinin, ebeveynleri ile bağlanma biçimleri incelenmiştir. Veriler, iki ayrı çocuk psikiyatri polikliniğine başvurmuş, anksiyete bozukluğu tanısı konmuş çocukların annelerinden ve kontrol grubundan oluşmuştur. Çalışmaya toplam 40 anksiyete bozukluğu tanısı almış çocuğun annesi ve 40 sağlıklı çocuk annesi seçilmiştir. Katılımcılar amaçlı örnekleme yöntemi ile belirlenmiştir. Araştırma verileri, Kayseri ilinde bulunan şehir hastanesi ve özel bir kurumdaki çocuk psikiyatri polikliniklerindeki annelerden 2018 yılında Kasım ve Aralık ayları arasında toplanmıştır. Veri toplama araçları olarak sosyodemografik veri formu ve Anne-Baba Bağlanma Ölçeği (ABBÖ) kullanılmıştır. Veriler SPSS programı kullanılarak betimsel analiz yöntemiyle (ortalama, standart sapma, p-değeri), t testi, iki yönlü ANOVA ve Pearson korelasyon testleri kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışmada elde edilen bulgularda; anksiyete bozukluğu olan çocukların annelerinin ebeveynlerinden daha az ilgi algıladıkları ve ebeveynlerini daha yüksek oranda ihmalkar ebeveyn olarak değerlendirdikleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The present study aims to investigate the parental bonding pattern of mothers with a child diagnosed with an anxiety disorder. A total of 40 mothers' bonding to their own parents were compared to 40 mothers' parental bonding, who has healthy children. Participants were selected by convenient sampling method. Data were collected from the mothers who applied at the psychiatric outpatient clinics of the city hospital and a private institution in the province of Kayseri between November 2018 and December 2018. Sociodemographic data form and Parental Bonding Inventory (PBI) were used as data collection tools. Data were analyzed using SPSS programs with descriptive analysis (mean, standard deviation, p-value), t-test, two-way ANOVA and Pearson's correlation tests. Findings of the study revealed that mothers of children with anxiety disorder perceived less care from their own parents and they rated their parents as more neglecting.