Doğa sevgisi değerinin halk bilimi ürünleriyle kazandırılmasının öğrencilerin çevresel tutumlarına etkisi
The effect of gaining the love of nature with folklore products on students environmental attitudes
- Tez No: 573890
- Danışmanlar: PROF. DR. HAMDİ GÜLEÇ, DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP BAŞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bayburt Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırmanın amacı doğa sevgisi değerinin halk bilimi ürünleriyle kazandırılmasının öğrencilerin çevresel tutumlarına etkisini ve öğrencilerin sürece ilişkin görüşlerinin incelenmesidir. Araştırmada nicel ve nitel araştırma yöntemlerinin birlikte kullanıldığı karma araştırma yöntemlerinden gömülü desen kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, Rize İli Fındıklı İlçesi'nde MEB'e bağlı iki ilkokulda öğrenim gören 20 (DG=10, KG=10) dördüncü sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmada, veri toplama aracı olarak“Çevresel Tutum Ölçeği”ve yapılan uygulamalarla ilgili olarak öğrencilerin görüşlerini belirlemek amacıyla“yarı yapılandırılmış görüşme formu”kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, ölçekten elde edilen verilerin analizinde Shapiro-Wilk Testi, t-testi, Mann Whitney U testi ve yarı yapılandırılmış görüşme formundan elde edilen verilerin analizinde ise betimsel analiz kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda elde edilen bulgulara göre, öğrencilerin deney ve kontrol gruplarının ön test puanları arasında anlamlı bir farklılık olmadığı, son test puanları arasında ise anlamlı bir farklık olduğu ve öğrencilerin halk bilimi ürünleriyle ders işlemeyi daha yararlı buldukları tespit edilmiştir. Araştırma sonucunda, doğa sevgisi değerinin halk bilimi ürünleriyle kazandırılmasının öğrencilerin davranış, duygu ve düşünce alt boyutlarında olumlu bir etkiye sahip olduğu ancak eylemde bulunmaya isteklilik boyutunda anlamlı bir değişiklik oluşturmadığı ve öğrencilerin halk bilimi ürünleriyle öğretim sürecine ilişkin görüşlerinin olumlu olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of the acquisition of the value of love of nature with folklore products on the students' environmental attitudes and their views on the process. Embedded design, one of the mixed research methods, where quantitative and qualitative research methods were used together, was used in the study. The study group of the study consists of 20 (EG = 10, CG = 10) fourth grade students studying in two primary schools connected to the Ministry of National Education in Fındıklı District of Rize Province.“Environmental Attitude Scale”was used as the data collection tool and“semi-structured interview form”was used to determine the students opinions about the practices. In the analysis of the data obtained from the scale, Shapiro-Wilk Test, t-test, Mann Whitney U test and in the analysis of the data obtained from the semi-structured interview form, descriptive analysis was used. According to the findings of the research, it was found that there was no significant difference in the pre-test scores between the experimental and control group. However there was a significant difference in the post-test scores between the groups and the students found it more beneficial to learn with folklore products. As a result of the study, it was found that the acquisition of the value of love of nature with folklore products had a positive effect on the students behaviors, emotions and thoughts, but it did not create a significant change in the willingness to act. Also the students' views on the teaching process with folklore products were positive.