Samsun ili kırmızı baş lahana alanlarından izole edilen Rhizoctonia grubu fungusların anastomosis gruplarının, karakteristik özelliklerinin ve patojenitelerinin belirlenmesi
Determination of anastomosis groups, characteristic traits and pathogenicities of Rhizoctonia groups fungi isolated from the red head cabbage growing area in Samsun province
- Tez No: 573927
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL ERPER
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ziraat, Agriculture
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 72
Özet
Samsun ili Bafra ve Ondokuzmayıs ilçelerinde 2018 yılında kırmızı baş lahana yetiştiriciliği yapılan alanlarda survey yapılmış ve bitkilerin hastalıklı köklerinden, 3 farklı anastomosis grubu (AG)'na ait toplam 85 Rhizoctonia izolatı elde edilmiştir. Rhizoctonia spp.'ye ait izolatlar kültürel özellikleri, anastomosis grupları ve patojeniteleri yönüyle incelenmiştir. Bunların %88.23'ü multinükleat (MN) Rhizoctonia solani (AG 4 ve AG 5) ve %11.76'sı binükleat (BN) Rhizoctonia (AG-A) olarak tespit edilmiştir. İnceleme yapılan tüm alanlarda 64 izolat ile AG 4 (%75.29) en sık rastlanan AG olarak bulunmuştur. Diğer MN R. solani'ye ait 11 izolat AG 5 (%12.94) olarak belirlenmiştir. BN Rhizoctonia'ya ait 10 izolat bulunmuş ve hepsi AG-A (%11.76) olarak tanımlanmıştır. Günlük gelişme hızlarını tespit etmek amacıyla yapılan çalışmada, test edilen Rhizoctonia izolatları; 10, 15, 20, 25, 30 ve 35°C'de gelişme göstermiş, 5 ve 40°C'de ise gelişmemiştir.
Özet (Çeviri)
A total of 85 isolates of Rhizoctonia spp. from 3 different anastomosis groups (AG) were recovered from diseased red head cabbage plants, collected from Samsun provinces in the Black Sea region, Turkey. The isolates of Rhizoctonia spp. associated with root rot of red head cabbage were examined for their cultural characteristics, anastomosis groups and pathogenicity. Of these, 88.23% were multinucleate (MN) Rhizoctonia solani (AG 4 and AG 5) and 11.76% were binucleate (BN) Rhizoctonia (AG-A). Sixty four of the isolates belonged to AG 4 which was the most frequent group (75.29%) in all fields surveyed. Other isolates of MN R. solani were determined as AG 5 (12.94%). Ten isolates from BN Rhizoctonia were found, and the all were identified as AG-A (11.76%). All isolates of Rhizoctonia spp. tested for growth rates grew at temperatures of 10, 15, 20, 25, 30 and 35°C, whereas they were completely inhibited at 5 and 40°C. The results of pathogenicity tests showed that the differences in virulence among isolates of Rhizoctonia spp.