Doğu'da ve batı'da orta çağ meslek örgütlenmelerinin benzerlikleri ve farklılıkları üzerine
On the similarities and differences of medieval professional organisations in the east and the west
- Tez No: 573989
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR BULUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Tarih, Economics, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Orta Çağ'da meslek örgütlenmeleri olarak gelişen loncalar, geniş bir coğrafyaya ve zamana yayılmış etkili kurumlardan biri olmuştur. Bu kurumlar özellikle ortaçağda sosyal ve ticari olaylarda önemli rol oynamış ve ticaret tarihini derinden etkilemiştir. Bu çalışmada meslek örgütlenmeleri olarak loncaların varoluşu, gelişimi ve etkileri Doğu'da ve Batı'da olmak üzere bölgesel olarak ve daha çok ortaçağ dönemi içerisinde araştırılmıştır. Ancak loncaların kurumsal olarak varoluşunu ve gelişimini tam anlamıyla kavrayabilmek için antik dönemde loncaların varoluşuna bakılmıştır. Bu bağlamda çalışmanın bir amacı; ortaçağ dünyasındaki meslek örgütlenmeleri olan loncaların ve ahiliğin varoluşunu ve gelişimini etkileri ile birlikte değerlendirmektir. Diğer bir amacı ise: Doğu'da ve Batı'da var olan loncaların, kurumsal olarak varoluşsal ve işlevsel durumlarının, benzerliklerinin ve etkilerinin ne yönde olduğunu ortaya koymaktır
Özet (Çeviri)
The guilds developed as professional organizations in the Middle Ages have been one of the effective institutions spread over a wide geography and period of time. These institutions played an important role in social and commercial events, especially in the Middle Ages, and had a profound impact on the history of trade. In this study, the existence, development and effects of guilds as professional organizations were researched regionally covered both in eastern and western world and focusing in the Middle Ages. However, in order to fully understand the institutional existence and development of the guilds, the existence of guilds in antiquity was examined. In this context, another object of the study; to evaluate the existence and development of the guilds and the akhism in the medieval world together with their effects. The aim of the study is to determine the institutional and existential status, similarities, differences and effects of the guilds in the East and West.