Ortaokul öğrencilerinin kariyer gelişimlerinin yordayıcılarının incelenmesi
Examine of career development predictors of middle school students
  1. Tez No: 573994
  2. Yazar: TUBA ŞAVLUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERİDE BACANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırmanın amacı ortaokul 6, 7 ve 8. sınıf öğrencilerinin benlik saygılarının, kariyer seçiminde aile etkilerinin ve cinsiyetlerinin birlikte kariyer gelişimlerini yordayıp yordamadığını incelemektir. Ayrıca bu araştırmada ortaokul öğrencilerinin kariyer gelişiminin algılanan akademik başarı düzeyine, sınıf düzeyine, doğum sırasına, anne eğitim düzeyine, baba eğitim düzeyine, anne ve baba ile birlikte yaşamayıp yaşamamaya göre anlamlı olarak farklılaşıp farklılaşmadığı da incelenmektedir. Çalışma grubu 316 (154 kız, 160 erkek, 2 öğrenci cinsiyet belirtmemiştir.) ortaokul 6, 7 ve 8. sınıf öğrencisinden meydana gelmektedir. Araştırmada veriler, Çocuklukta Kariyer Gelişim Ölçeği (ÇKGÖ), Kariyer Seçiminde Aile Etkisi Ölçeği (KSAEÖ), Coopersmith Özsaygı Envanteri (CÖE) ve Kişisel Bilgi Formu (KBF) kullanılarak toplanmıştır. Toplanan verilerin analizi için çoklu doğrusal regresyon analizi, t testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve doğrulayıcı faktör analizi uygulanmıştır. Benlik saygısı, kariyer seçiminde aile etkisi ve cinsiyet ortaokul öğrencilerinin kariyer gelişimine ilişkin toplam varyansın %25'ini açıklamıştır. Benlik saygısı, ortaokul öğrencilerinin çocukluk kariyer gelişiminin en güçlü yordayıcısı olmuştur. Ortaokul öğrencilerinin çocukluk kariyer gelişimlerinin algılanan akademik başarı düzeyine göre anlamlı olarak farklılaştığı bulunmuştur. Araştırma sonuçları ilgili literatür kapsamında tartışılmıştır. Araştırmanın sınırlılıkları belirtilmiştir. Gelecek araştırmalar ve uygulamalı çalışmalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research was to examine whether self-esteem, family effects in career choice and gender predict together career development of sixth, seventh and eighth grade students. In addition, in this research, it is examined whether the career development of middle school students differ significantly according to perceived academic achievement level, class level, birth order, mother education level, father education level, whether or not living with mother and father. The study group consisted of 316 (154 females, 160 males, 2 students who did not specify gender) sixth, seventh and eighth grade students. The data were collected by using the Childhood Career Development Scale (CCDS), The Family Influence Scale (FIS), Coopersmith Self-Esteem Inventory (CPS) and Personal Information Form (CIF). Multiple linear regression analysis, t test, one way analysis of variance (ANOVA) and confirmatory factor analysis were used for the analysis of the collected data. Self-esteem, family influence in career choice and gender explained 25% of the total variance in middle school students' career development. Self-esteem has been the strongest predictor of childhood career development for middle school students. It was found that childhood career development of middle school students differed significantly according to perceived academic achievement level. The results of the research were discussed within the scope of the related literature. The limitations of the study are indicated. Suggestions for future research and applied studies are presented.