Siyasal İslam ve muhafazakarlık konusunda Türkiye: AK Parti'nin 2002-2010 döneminin incelenmesi
Turkey, regarding of political islam and conservatism: An investigation of the AK Party Period 2002-2010
  1. Tez No: 574004
  2. Yazar: RABİA ÖZDEN GÖKŞİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖNDER KUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu çalışmada siyasal İslam ve muhafazakarlık ideolojilerinin, Türkiye'de nasıl örgütlenerek, Türk toplumsal ve siyasal hayatına yön verdikleri incelenmiştir. Üç ana bölümden oluşan çalışmanın birinci bölümünde, ideolojik olarak muhafazakarlığın temel anlam ve değerleri ele alınıp; yine bu kavramın, liberalizm ve demokrasi ile olan ilişkisinden bahsedilmiştir. Muhafazakar Demokrat parti kimliği ile yola çıkan Ak Parti'nin, beyan ettiği bu kimliğe yönelik eleştiriler daha çok İslamcılık ekseninde olması sebebiyle çalışmanın ikinci bölümünde, Siyasal İslam konusu ele alınmıştır. Yine aynı bölümde, Cumhuriyetin kuruluşundan, Ak Parti iktidarına kadar geçen süre içerisindeki Türkiye'de var olan, ya da var olmaya çalışan Siyasal İslamın niteliği incelenerek, çeşitli partiler aracılığıyla ortaya konan temsil biçimi analiz edilmiştir. Çalışmanın son bölümünde Ak Parti'nin kuruluşundan, kimlik tanımından ve siyasal İslamla olan ilgisinden bahsedilerek; muhafazakarlık ve siyasal İslam hakkında oluşturulan çerçeveye atıfla analizi yapılmıştır. Ak Partiye göre İslam Dini, siyasi ideolojilerden bağımsız kutsal bir inanç sistemidir ve İslamın siyasal ideolojilere dönüşmesi, dinin özüne zarar verir. Bu sebeple Ak Parti İslamcı bir parti değildir ve böyle bir partinin varlığına da sıcak bakmamaktadır. Kendi kimliğini Muhafazakar Demokrat olarak açıklayan Parti; bu kimliğin sadece çerçevesini çizmiş, net olarak tanımını yapmayıp, bunu zamana bırakmıştır. Muhafazakar demokrat kimlik tanımıyla öncelikli hedefi sisteme entegre olup, orada güç kazanmak ve bu gücün devamını sağlamak olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, we examined how the ideologies of political Islam and conservatism organized in Turkey and how they give direction to the Turkish social and political life. In the first part of the study, which consists of three main parts, the basic meaning and values of conservatism are discussed ideologically; and the relation between this concept and liberalism and democracy is referred. The second part of the study deals with the issue of Political Islam, since the criticism of the AK Party, which set out with the identity of a Conservative Democratic Party, is mostly on the axis of Islamism. In the same section, the nature of Political Islam is examined, which has existed or tried to exist in Turkey, from the foundation of the Republic, until the ruling of AK Party, and its forms of representation are analyzed, set forth through various parties. In the last part of the study, the establishment of the AK Party, its definition of identity and its interest in political Islam are mentioned; and they are analyzed with reference to frame created about conservatism and political Islam. According to the AK Party, Islam is a sacred belief system independent of political ideologies, and the transformation of Islam into political ideologies undermines the essence of religion. For this reason, the AK Party is not an Islamist party, and does not tolerate the existence of such a party. The Party, which declared its identity as a Conservative Democrat; has only outlined this identity and has not made a clear definition of it, left it to time. With its definition of conservative democratic identity, its primary objective is to integrate into the system, gaining power there and maintaining this power.