Toplam kalite yönetim uygulamalarının performans ve işe tutulma üzerindeki etkisi: Niğde ilinde bir uygulama
The effect of total quality management practices on performance and job engagement: An application in Niğde province
  1. Tez No: 574005
  2. Yazar: MURAT TEKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu tez çalışmasında Niğde İlindeki Toplam Kalite Yönetimi uygulamaları ve sonuçlarına yönelik bir araştırma yapılmıştır. Toplam Kalite Yönetimi uygulamaları ile çalışanların bireysel performansı, işe tutulması ve işletme performansı arasındaki nedensel ilişkileri incelemek amacıyla nedensel tarama araştırma deseninde kesitsel-nicel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Kolayda örnekleme metoduyla Niğde ilindeki çeşitli işletmelerde çalışan 217 özel sektör çalışanından anket yöntemi ile veri toplanmıştır. Toplanan nicel veriler istatistiksel analizler kullanılarak incelenmiş, elde edilen bulgular raporlanmıştır. Yapılan çalışma sonucunda Toplam Kalite Yönetimi uygulamalarının; işletme performansı, bireysel performans ve çalışanların işe tutulması üzerinde aynı yönde etkisi olduğu tespit edilmiştir
Özet (Çeviri)
In this thesis, total quality management applications and their results in businesses of Niğde province were examined. In order to investigate the causal relationships between total quality management applications, business performance, individual performance, and job engagement, in causal survey research design, cross sectional-quantitative method was used. Data was collected by convenience sampling method from 217 private sector employees working in various enterprises in Niğde province. The collected quantitative data were analyzed using statistical analyzes and the findings were reported. As a result of the study, it was found that total quality management applications positively and significantly effect business performance, individual performance and employees' job engagement.