Türkiye Büyük Millet Meclisi tutanaklarında muhafazakâr söylem ve müzik
Conservative discourse and music in the minutes of Grand National Assembly of Turkey
  1. Tez No: 728527
  2. Yazar: EMRE BARIŞ YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BARIŞ GÜRKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Siyasal Bilimler, Music, Political Science
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Müziği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
Muhafazakârlık, 1950'li yıllardan itibaren Türkiye Cumhuriyeti siyasal yaşamının en temel bileşenlerinden biridir. Dünyadaki diğer örneklerinde olduğu gibi bulunduğu ülkenin dinamikleriyle yeniden yorumlanan bir kavram olarak muhafazakârlık, Türkiye şartlarında kendine özgü bir karaktere sahiptir. Devlet, milliyetçilik ve İslamcılığın organik bağla bir arada bulunduğu farklı muhafazakâr eğilimler yaklaşık 70 yıldır Türkiye Cumhuriyeti'nin kültürel yaşamında parlamenter düzeyde doğrudan ve dolaylı etkiye sahiptir. Diğer bir ifadeyle Türkiye'deki müzik yaşamının bugünkü halinde, kültürel alanın diğer bileşenleri gibi mecliste ve hükümette doğrudan ve dolaylı etkiye sahip muhafazakâr düşüncenin tesiri göz ardı edilemez. Her ne kadar Türkiye Cumhuriyeti yeni ilkelerle ve büyük inkılaplarla Osmanlı Devleti'nden bütünüyle farklı dinamikler üzerine inşa edilen ve gelişen bir ülke olarak tanımlansa ve muhafazakâr kesim söz hakkı konusunda kendisini kenarda hissetse de aslında kültürel yaşamda muhafazakâr siyasi düşüncenin büyük tesiri ilgi çekicidir. Bu çalışma, Türkiye müzik yaşamında muhafazakâr düşüncenin etkisini ve müziğin muhafazakâr siyasi düşünce tarafından ne şekilde kullanıldığı anlamayı hedefler. Bu amaçla ilk meclisten günümüze Türkiye Büyük Millet Meclisi konuşma tutanakları incelenmiş, müzikle ilişkili tüm ifadeler değerlendirmeye alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Conservatism has been one of the most fundamental components of the political life of the Republic of Turkey since the 1950s. As a concept that is reinterpreted with the dynamics of the country it is in, conservatism has a unique character in Turkey's conditions. Different conservative tendencies, in which the state, nationalism and Islamism coexist with organic bonds, have had a direct and indirect impact on the cultural life of the Republic of Turkey at the parliamentary level for nearly 70 years. In other words, the influence of conservative thought, which has a direct and indirect effect on the parliament and the government, cannot be ignored in the current state of music life in Turkey. Although the Republic of Turkey is defined as a country that was built and developed on completely different dynamics from the Ottoman Empire, with new principles and great revolutions, and the conservatives feel on the sidelines about the right to speak, in fact the great influence of conservative political thought in cultural life is interesting. This study aims to understand the effect of conservative thought in Turkish music life and how music is used by conservative political thought. For this purpose, the minutes of the Grand National Assembly of Turkey from the first assembly to the present were examined, and all expressions related to music were evaluated.