Çocuk yaşta ebeveynleri şehit olan bireylerin sosyalleşmesinde etkili olan unsurlar ve yaşam kalitesi
Factors affecting the socialization of individuals whose parents are martyred at childhood and their life qality
- Tez No: 574013
- Danışmanlar: PROF. SERDAR SAĞLAM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 227
Özet
Sosyalizasyon bireyin içinde doğduğu toplumdaki rol, norm ve değerleri öğrenip içselleştirmesi, başka bir ifade ile topluma uyum sağlaması anlamına gelmektedir. Bireylerin çocukluk döneminde öğrendikleri de bütün hayatını etkilemektedir. Bireylerin içinde bulundukları sosyal sınıf, onların konuşma, davranış, iletişim biçimi, tüketim alışkanlıklarını ve beğenilerini belirler. Bu durum Bourdieu'nun kültürel sermaye kavramı ile açıklanmaktadır. Bireylerin de sahip oldukları kültürel sermayeleri onların yaşam kalitesi algılarında belirleyici rol oynamaktadır. Çünkü yaşam kalitesi bireylerin amaçları ile bu amaçlarının ne kadarının gerçekleştiği konusunda bireylerin duyduğu memnuniyet düzeyini ifade etmektedir. Bu açıdan bireylerin ekonomik durumları, eğitim durumları, sosyal ilişkileri gibi sosyo-ekonomik faktörler ve bireyin bunlar hakkındaki algısı yaşam kalitesinde belirleyici rol oynamaktadır. Bu araştırmada da şehit çocuklarının sosyalleşmesinde aile, okul, arkadaş grubu ve çalışma ortamı gibi sosyalleşme araçlarının onların sosyalizasyon süreçlerinde ki etkilerinin neler olduğunun tespit edilerek bu bağlamda yaşam kalitesi algılarının ortaya konulması hedeflenmektedir. Araştırmada Erzincan, Ankara, İstanbul ve İzmir illerinde yaşayan 20 şehit çocuğu ile yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. İki aşamalı olarak tasarlanan saha araştırmasının ilk aşamasında şehit çocuklarının sosyo-demografik yapılarına ait veriler ve sosyalizasyon süreçlerini, ikinci kısmında ise şehit çocuklarının yaşam kalitesi algısını ölçmeye yönelik sorular sorulmuştur. Bu amaçla katılımcılardan görüşme tekniği ile elde edilen verilerin betimsel analizi yapılmıştır. Çalışmanın sonucuna göre de şehit çocuklarının yaşam kalitesinin değerlendirilmesinde sosyalizasyon sürecinde öğrendikleri ve içinde bulunduğu toplumsal sınıfın kültürel kodlarının belirleyici rol oynadığı, bu bağlamda da sahip olduğu imkânları, içinde bulunduğu sınıfa göre değerlendiren şehit çocuklarının hayatlarından genel olarak memnun oldukları, yaşamlarını kaliteli buldukları sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Socialization means that the individual learns and internalizes the roles, norms and values in the society in which he was born, in other words, he / she adjusts to society. Socialization is a lifelong process. What individuals learn in childhood affects their whole life, as well. Especially the loss of parents causes important obstacles in the socialization process of children and adolescents. The social class of individuals determines their speaking, behaviors, communication styles, consumption habits and tastes. This is explained by Bourdieu's concept of cultural capital. The cultural capital of individuals also plays a decisive role in their perception of quality of life. Because the quality of life expresses the level of satisfaction of individuals about the goals of individuals and how much of these goals are realized. From this point of view, socio-economic factors such as individuals' economic status, educational status, social relations and their perception about them play a decisive role in quality of life. In this research, it is aimed to determine the effects of socializing agents such as family, school, group of friends and working environment in socialization processes of the children of martyrs and to reveal their perceptions of quality of life in this context. Semi-structured interviews were conducted with 20 martyrs' children living in Erzincan, Ankara, İstanbul and İzmir. As a result of evaluating the perception of the quality of life of the martyrs' children, it was concluded that the things that martyrs' children had learned during the socialization process and the cultural codes of the social class, which they are in, played a decisive role. In this context, the martyrs' children who considered the possibilities that they had according to their classes, were generally satisfied with the quality of their lives.