Bedenin imgelem olarak eylemsel ve düşünsel süreçlerinin incelenmesi
Examination of the intellectual and actual processes of the body as imagination
  1. Tez No: 574015
  2. Yazar: RUKİYE DİDEM GÜMÜŞTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞENİZ AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bileşik Sanatlar Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmada beden, değişimin, gelişimin, iletişimin öncüsü olarak fiziksel bağlamda soyut bir nesne olarak ele alınmıştır. İlkel bedenlerin yaşam mücadelesiyle başlayan varoluş, günümüzde yaşayan bedenlerin kendilerini ifade şekillerine kaynaklık etmiştir. Doğanın bir paçası olan beden, ehlileşmeyen duygularını besleyerek evrilmiş, bedenini gerektiğinde araç ve amaç olarak kullanmayı öğrenmiştir. Biyolojik, ruhsal ve sosyal katmanları olan beden, toplumsal iletişimde bir temsil, yani bir görünüş olarak yer almaktadır. Bu çağ içerisinde hem araç hem amaç hem de malzeme olarak beden, sınırlarının ötesinde bir kullanım ve ifade alanı haline gelmiştir. Sanatçının iç dinamiklerinin de etkin olduğu bedensel temsillerin farklı sanat disiplinleriyle birlikte sunulması daha özgün çalışmaların ortaya çıkmasını sağlamıştır. Buradan hareketle farklı sanat disiplinlerinden, farklı ifade biçimlerine, farklı üretim süreçlerine, bedenin çeşitli ifadelerine yer verilmiştir. Yüzey resimlerinden, üç boyutlu şekillendirmeye, hazır nesneye, düşünce temelli kavramsallıktan beden temelli hareket (performans) ve eyleme kadar oldukça geniş bir anlatım, yorumlama ve üretim süreçleri içinde beden, et ve kemik sisteminin dışına çıkıp, insanın gerek nesne olarak gerek duygular ile gerekse sosyokültürel ve ekonomik olarak toplum içindeki varlığını, devamlılığını, geleceğini ve ötesini değerlendirip, deneyimlediği canlı bir sürecin değişimi, gelişimi ortaya konmuştur. Beden, varlığını oluşturan sınırlarından başlayarak, damarlarından hücrelerine, duygularına, düşüncelerinden eylemselliğine kendini bir model, bir yüzey, bir biçim, bir kavramsal oluşum, bir hazır nesne, genel geçer kalıpların sınırlarını aşan bir ifade aracı ve yöntemi olarak sanatın klasik yorumlamalarından farklı bir oluşum olarak kendini ortaya koymuştur. Bu araştırmada, sanatın sayısız disiplinlerinden çoklu ifade biçimlerine bedenin kendine özgü oluşumu, süreci ve yeniden yorumlanması bedenin sanatla ilişkisi ve etkileşimi bağlamında incelenmiş, bedenin biyolojik varlıktan sanat nesnesi olma ve bir eylem alanı haline dönüşmesinin değerlendirilmesine yer verilmiştir. Bu araştırmada yapılan kişisel uygulama çalışmalarında beden konusu, beden imgesinin kavramsal boyutu, değişimi, deformasyonu, organik ve tinsel dönüşümlerinin yarattığı deneysel süreçler, beden imgelemi üzerinden bir deneyim olarak sunulmuştur. Bilim Kodu : 40403 Anahtar Kelimeler : İmge, imgelem, eylem, beden Sayfa Adedi : 109 Danışman : Prof. Şeniz AKSOY
Özet (Çeviri)
In this study, the body is considered as both physical and theme as the orks c of change, development and communication. Existence, which started with the struggle of life of primitive bodies, has been the source of the ways of expression of the bodies that living today.The body, which is a part of nature, evolved by nurturing non-domesticated feelings and learned to use its body as a means and purpose when necessary.The body, which is biological, spiritual and social strata, is included as an appearence in social communication.In this era, the body has become an area of use and expression as both means, purpose and material beyond its limits.The presentation of physical representations together with different art disciplines where the artist's internal dynamics are also effective led to the emergence of more original works.From this point of view, various expressions of the body are included that are different forms of expression from different art disciplines and different production processes. The body goes out of the flesh and bone system and becomes the object of human emotions both as socio-cultural and economically its existence inside the society,its continuity,its future and beyond revealed the change and development of a living process from cave walls to canvas, from three dimensional shaping to ready- made object, from thought-based conceptuality tobody-based movement (performance) and action within a wide range of narrative, interpretation and production processes. The body has revealed itself from veins to cells, to emotions, from thoughts to actuality as a model, a surface, a form, a conceptual formation, a ready-made object, a means and methods of expression that transcends the boundaries of common pass patterns that constitute starting from its limits. In this study, it has been made possible to evaluate the transformation of the body from biological being into an object of art and an area of action that the unique formation,process and reinterpretation of the body from numerous disciplines of art to multiple forms of expressions have been studied in the context of the body's relationship and interaction with art. In this study, the subject matter of body, concept of body image, transformations, both natural and spiritual transformations created by experimentation within body image is presented as an experience in terms of body image. Science Code : 40403 Key Words : Imagery, imagination, action, body Number of Pages : 109 Advisor : Prof. Şeniz AKSOY